pondělí 17. května 2021 Aneta

Zaměstnavatelé na jihu Čech omezují nábor do sezonních profesí

Nezaměstnanost v jižních Čechách klesla v březnu o dvě desetiny procentního bodu na 2,4 procenta. Bez práce bylo 10 958 lidí. V kraji bylo ke konci března 18 335 volných míst, meziročně o 131 méně. Na Českokrumlovsku, kde pracuje řada lidí ve službách spojených s cestovním ruchem, stoupl podíl nezaměstnaných o desetinu procentního bodu na 4,2 procenta, což může svědčit o tom, že zaměstnavatelé omezují v reakci na koronavirovou epidemii nábor do sezonních profesí.

Jihočeský kraj zaznamenal v březnu třetí nejnižší nezaměstnanost v České republice, po Praze, kde byl dvouprocentní podíl, a Pardubickém kraji (2,3 procenta). „Ten meziměsíční pokles nezaměstnanosti v kraji není tak výrazný, jako by byl za standardní situace. Zaměstnavatelé omezují nábor nových zaměstnanců,“ řekl Jiří Beran z českobudějovické krajské pobočky úřadu práce. V předchozích letech klesala nezaměstnanost v kraji mezi únorem a březnem o čtyři nebo pět desetin procentního bodu.

Jihočeské úřady práce evidovaly v březnu 10 958 uchazečů o zaměstnání, což je proti únoru o 801 méně, meziročně o 95 víc. V březnu se přišlo zaevidovat 1 970 lidí, vedle toho evidenci na úřadu práce jich ukončilo 2 771, z nichž si 80 procent našlo nové zaměstnání.

V kraji bylo koncem března 18 335 volných míst, o 1 367 méně než v únoru, meziročně o 131 méně. „Struktura se dlouhodobě nemění ani za současné situace. I nadále evidujeme velký zájem zejména o řidiče v dálkové nákladní dopravě, pracovníky v kvalifikovaných i nekvalifikovaných strojírenských profesích. Poptávka po sezonních profesích se sice zvyšovala, ale mírněji, než jak jsme zvyklí v tomto období z jiných let,“ řekl Beran.

Počet lidí bez práce klesl meziměsíčně v pěti okresech. Nejvíc, o pět desetin procentního bodu, na Jindřichohradecku. Na Písecku se podíl nezaměstnaných nezměnil, na Českokrumlovsku stoupl o jednu desetinu procentního bodu na 4,2 procenta a zůstává nejvyšší v kraji. „Tam má dopad současná situace s pandemií,“ řekl Beran. Předpokládá, že v dubnu nezaměstnanost spíše poroste kvůli koronavirové epidemii. Zvolna ale podle něj poroste poptávka po sezonních pracích.

Úřady evidovaly v kraji ke konci března 9 860 dosažitelných uchazečů o zaměstnání, což jsou lidé, kteří mohou okamžitě nastoupit do práce. Proti únoru jich bylo o 743 méně, proti loňskému březnu o 364 víc.

Autoři | Foto Redakce

Štítky ČR, hospodářství, zaměstnanost, koronavirus, březen, Jihočeský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.