středa 27. ledna 2021 Ingrid

Za úspěšným chlapem stojí ženská. Na turné bude experiment, který nemusí vyjít, říká kouzelník Bakalář

Radek Bakalář je jeden z nejúspěšnějších českých kouzelníků. Na podzim se vydává na celorepublikové turné a díky tomu, že je to hrdý Budějčák, předvede nám v krajském městě celou show s předstihem. V rozhovoru jsme se kromě připravovaného projektu zeptali také třeba na to, jaký je Radek Bakalář táta, a jak změnilo jeho život rodičovství.

Jak se změnil tvůj život od doby, co v něm velké místo patří tvé dceři?
Změnil se dost, protože se cítím plnohodnotně. Nejde to asi úplně dobře popsat, ale mám pocit, že můj život je teď naplněný. Poslední dobou jsem rád, že každý den vstanu a jsem v pohodě. Mám dceru. Uvědomil jsem si, že každý den je dar. Zní to jako klišé, ale je to tak

Jaký je Radek Bakalář táta?
To nejde říct. (smích) Myslím si, doufám, že jsem skvělý táta, ale asi by to měl opravdu hodnotit někdo jiný. Snažím se být tím nejlepším tátou. Dobrý základ je podle mě už to, že malá bude moct říct, že její táta je kouzelník. To zní dobře, ne?!

Chystáš se na celorepublikové turné. Tohle předpokládáme třeba u kapel nebo stand up comiků. Jak se stane, že jede na turné kouzelník?
Stane se to tak, že se kouzelník rozhodne. (smích) Ne, je to spojené s tím, že už asi šest let natáčím projekt Revolution of Magic. Je hrozně hezký pozorovat komentáře, počty shlédnutí a „lajků“… ale chybí mi tam reálné emoce diváků. Jednou za čas se to nahromadí a já cítím potřebu udělat jiný formát.

Na turné přijdou lidé opravdu na mě. Jsou v prostoru, který si vyberu, můžu si tím pádem s nimi dělat co chci. A to je pro mě, jako kouzelníka, velice příjemné. Samozřejmě je to taky posun k dosažení nějakých větších cílů. Vystoupení z komfortní zóny. Chtěl bych tím lidem i ukázat, že kouzelník ve 21. století může vyprodat velké prostory.

Budějcích budeš mít takovou předpremiéru. Čím jsme si to zasloužili?
Hlavně tím, že jsem samozřejmě Budějčák. Mám ale pocit, že tady mě diváci vždycky opravdu podpořili. A mě to fascinuje, protože jeden moudrý člověk mi kdysi řekl, že doma není nikdo prorokem. Tak jsem se trochu bál, protože tady si se mnou lidi můžou dát normálně i pivo, nejsem žádná vzácná návštěva. Je to svým způsobem opravdu takové poděkování.

Prozradíš nám třeba alespoň trochu, na co se mohou diváci těšit?
Mohu prozradit, že budeme cestovat. Budeme zmateni do jednoho, a všichni se stanou součástí kouzla. To je podle mě taková velká věc. Poprvé tam taky budou větší iluze. Největší výzvou bude experiment, který taky nemusí klapnout.

To musí být ohromně psychicky náročné, dělat něco, u čeho víš, že to nemusí klapnout. Měl by podle tebe mít dobrý kouzelník respekt k tomu, co dělá?
To je skvělá otázka. Určitě ano. Měl by mít obrovský respekt a vděk k tomu, co dělá. A to je věc, která dneska podle mě opravdu chybí. Já mám respekt vždycky, protože dělám i sugesci a mentalismus. A logicky, čím víc myslí je v sále, tím je to složitější úkol. Ale zatím se mi nestalo, že by v show něco neklaplo, já si to prostě nepřipouštím, ale samozřejmě cítím takový vnitřní respekt. To ty kouzla určitě potřebují.

Je při těch přípravách turné vůbec čas na nějaké další věci? Natáčení seriálu? Rodina?
Je. Je to o tom, to dobře plánovat. Ale je k tomu potřeba skvělá přítelkyně, což je zásadní. Ne nadarmo se říká, že za úspěšným chlapem stojí ženská.

Je nějaké kouzlo, které děláš pořád, a které si neodpustíš?
Je to kouzlo s knihou a stránkou. Dělám ho už těch šest let skoro všude. Je to takový jediný hit, který ale funguje. A pak mám ještě jedno kouzlo, které používám jako pravidlo. Je to kouzlo s červeným šátkem, které jsem se naučil v devíti letech. Vtipný je, že to kouzlo je fakt šílený, hrozně jednoduchý, ale bylo to kouzlo, které jsem viděl u kouzelníka, který k nám přijel na základku a v podstatě mě to přivedlo ke kouzlení. Takže proto to vlastně i dělám.

Skvělý je, že právě tohoto kouzelníka se mi podařilo najít. Takže jsem mu zavolal, abych mu poděkovat a zároveň ho pozval na show. A jestli pozvání přijal nebo ne, se diváci dozví na představení.

A když už jsem ta určitá kouzla nakousla. Jaké nejnáročnější si kdy dělal?
To nejde říct. Kouzla jsou náročná v různých rovinách. Takže kdybych měl něco odpovědět, bude to celá ta show. Už jen proto, že tam nebudu sám. Budou tam se mnou tanečníci ze skupiny Budside, se kterýma jsem vyrostl a prožil telecí léta.

A tohle je možná i takový bonus, protože v mém programu kombinuji kouzla a tanec. A diváci ho uvidí i tentokrát, bude tam jedna část, která bude s tím tancem skvěle propojená. Tak na to se těším.

Ty jsi naznačil, že chceš v Revolution of Magic udělat nějakou změnu…
Ano, chystám změnu. Mám pocit, že kouzelníci v dnešní době tomu řemeslu neobětují tolik, jako to bylo dřív. Rozhodl jsem se proto, že chci začít posouvat hranice toho, co lidské tělo dokáže. Vytyčím si nějaký cíl, který potom zmapuju ve speciálním dílu, kde občas půjde možná i o život. Což teda nerada slyší přítelkyně. (smích) Ale nějak cítím, že to tak má být.

Asi poslední otázka. V dnešní době internetu se určitě i ty setkáváš s haty…
Jo, určitě, asi jako každý dnes. Jednou se mi ale stalo, že se mi přišel jeden divák omluvit a ukázat mi, že smazal komentář na Youtube, který přidal k videu, kde jsem dělal právě to kouzlo s knihou stránkou. To bylo opravdu skvělý…


Rozhovor byl uskutečněn před vyhlášením nouzového stavu.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jan Luxík

Štítky Radek Bakalář, kouzelník, rozhovor

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.