úterý 22. září 2020 Darina

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Vraždu mečíře připomíná smírčí kámen

V našem seriálu se obvykle pohybujeme v dohledu Černé věže. Tentokrát jsme ale udělali výjimku. Nalákal jsem Milana na velmi starý smírčí kámen, který připomíná násilnou smrt budějovického mečíře Šimona Nitzky, který byl zavražděn v noci ze 3. na 4. října 1577. Pokud byste ho chtěli vidět i vy, musíte vyjet z Budějovic směrem na Trhové Sviny. Projedete Strážkovicemi a asi po kilometru vjedete do nevelkého lesíka. Na levé straně je malé přírodní parkoviště. Zde zastavte a pokračujte lesem směrem z kopce. Po 50 metrech jste u cíle.

Smírčí kámen stojí na svém místě od druhé poloviny šestnáctého století. Nechala ho zde postavit vdova po nešťastném mečíři. Uvědomme si, že tato vražda se stala téměř před 500 lety a je neuvěřitelné, jaké podrobnosti jsou o této události zaznamenány v budějovické kronice. Ve Výběru č. IV-3 z roku 1967 můžeme od autora Karla Pletzera číst volnou formulaci zápisu:

„Zločinné přepadení ve strážkovickém lese bylo připravenou akcí bandy silničních loupežníků proti skupině českobudějovických řemeslníků a obchodníků, kteří jeli se zbožím na jarmark do Trhových Svinů. V bitce bylo kromě mečíře Šimona zabito ještě několik dalších jménem již neuvedených osob a ostatní oloupeny.“

Následovalo vyšetřování a po dlouhých čtyřech letech spravedlnost si viníka našla. V kronice je totiž dále napsáno:

„Ondřej Plemátl se při mučení přiznal nejen k zabití mečíře Šimona Nitzky, ale i k dalším vraždám a krádežím. Zaslouženému trestu oběšením však ušel, když 17. června 1581 ve vězení zemřel, podlehl pravděpodobně útrapám při mučení. Jeho družku a spoluviníka Johanku stihl trest již příštího dne, kdy byla předána katu a podle tehdejšího zvyku popravena utopením.“

Pokud se vrátíme k smírčímu kameni – stojí mezi dvěma vrostlými modříny. Je vysoký 190 cm a široký 56 cm. V horní části je vytesán řecký stejnoramenný kříž. Pod křížem je v 17 řádcích vytesán německy popis zavraždění mečíře Šimona.  Kámen je silně nakloněn. Zatím ale nehrozí jeho zřícení. Pokud by chtěl někdo udělat dobrý skutek a kámen narovnat, měl by postupovat opatrně. Smírčí kámen je památkově chráněn od roku 1953. Takže narovnání by měli dělat odborníci a profesionálové.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo37 čtenářů

Autoři | Foto Milan Binder

Štítky Milan Binder, Martin Maršík, České Budějovice, smírčí kámen

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.