Zabránit migraci ryb a ochránit tak vzácnou perlorodku říční. To má za úkol projekt, kterému se v posledních letech věnovali vědci z Biologického centra Akademie věd. Podle jejich zjištění by mohla pomoct kombinace dvou bariér, která eliminuje pohyb kaprovitých ryb z přehrady a ochrání pstruhy, kteří jsou pro rozmnožování perlorodky důležití.
„Perlorodka má složitý rozmnožovací cyklus. Pro svůj vývoj potřebuje lososovité ryby, u nás zejména pstruhy, na jejichž žábrech se vyvíjejí larvy zvané glochidia,“ říká hydrobiolog Michal Tušer z Biologického centra AV ČR. „Při předchozím výzkumu jsme zjistili, že původní společenstvo ryb horního toku Vltavy silně narušují kaprovité ryby, které sem táhnou z Lipna. Jsou to obrovská množství, desetitisíce až statisíce ryb - ouklejí, bolenů, plotic a jelců - a ty pstruhům konkurují potravně, vytlačují je z lokalit, kde je perlorodka, a snižují jejich početnost,“ vysvětluje hydrobiolog.
Vědci se proto rozhodli vytvořit a otestovat technické opatření, které by migraci nežádoucího druhu ryb zabránilo. Během čtyř sezon vyzkoušeli několik druhů mechanických zábran, ale i elektrickou bariéru. „Z našich výsledků vyplývá, že nejlepším řešením bude kombinace obou bariér, jak mechanické, tak elektrické, a to v závislosti na sezónnosti migrace ryb a hydrologické situaci v toku,“ dodává ichtyolog Milan Muška.
Vyvinutý prototyp migrační bariéry podle vědců splňuje všechny požadované vlastnosti a během příštích dvou až tří let by měl sloužit nad mostem u Pěkné, dokud se nepodaří zrealizovat finální technické opatření, jehož projekční přípravu už zahájila Správa Národního parku Šumava, která program na záchranu perlorodky říční iniciuje.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.