úterý 22. září 2020 Darina

I přes deště a vysoké teploty zatím houby tolik nerostou

Houbařská sezona se zatím nevyvíjí tak dobře, jak odborníci předpokládali. I přes teplé a deštivé léto rostou houby málo, což může být podle České mykologické společnosti způsobeno suchým začátkem roku.

„Houby zatím nerostou tolik, jak bychom mohli předpokládat vzhledem k tomu, jak pršelo," řekl Jan Borovička z České mykologické společnosti. Podle něj nelze jasnou příčinu určit. „Těžko říci, čím to je, příčinou může být sucho na začátku roku a pak nízké tepoty v deštivých dnech, které následně nastaly," dodal Borovička.

I tak ale houby v některých místech v současnosti rostou. „Obecně pro každé léto platí, že houby rostou hlavně ve vyšších polohách a je pro ně typický ostrůvkovitý výskyt," upřesnil Borovička. Z jedlých hub mohou nyní houbaři najít hlavně lišky, rostou i muchomůrky růžovky či modrající hřiby.

Proti předchozím suchým rokům bylo letos nadprůměrně hodně hub zejména na přelomu června a července, v dalších týdnech už houby rostly méně. Jak se bude houbařská sezona vyvíjet v srpnu a na podzim, nelze podle Borovičky určit. „Podmínky mohou být dobré a může být dobrá podzimní sezona. Boom ale zatím není a nevíme, jestli bude," dodal.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky Česká mykologická společnost, houby počasí, podmínky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.