pondělí 28. září 2020 Václav

Sezóna Hornobránského rybníku předčasně skončila, testy potvrdily sinice i nebezpečného parazita. Krumlov už přistoupil k opatřením

Aktuální rozbory vody z Hornobránského rybníku potvrdily výskyt cerkárií ptačí motolice a sinic. Dobrou zprávou ale je, že byly vyvráceny obavy ze znečištění odpadní vodou a saponáty. Letošní sezóna ale bohužel na tomto místě pravděpodobně končí. Voda není aktuálně vhodná ke koupání. Vedení Krumlova už přijalo některá opatření.

Společnost Čevak vzorky odebírala ze třech míst – na přítoku, na pláži a na odtoku. „Výsledky odhalily zvýšený výskyt huminových kyselin na přítoku a bohužel i výskyt sinic. Obavy veřejnosti, že vodu znečišťuje odpadní voda a chemické látky se naštěstí nepotvrdily. Znečištění vody tedy primárně nezpůsobil lidský faktor,“ uvedla Vlasta Horáková z Odboru životního prostředí a zemědělství. 

Testy také potvrdily výskyt cerkárií ptačí motolice. Ty způsobují dermatitidu, která se projevuje tvorbou skvrn, puchýřů a zarudnutím kůže. Doprovázena je intenzivním svěděním. Vedení Krumlova okamžitě přistoupilo k opatřením, která mají kvalitu vody zlepšit. 

„Do Hornobránského rybníka se přivaděčem z drahoslavických rybníků začne napouštět voda. Voda se tak obmění a pokusíme se eliminovat sinice, což vnímáme jako pozitivum, nicméně cerkárií se tím nezbavíme a stále bude koupání na vlastní nebezpečí,“ popsal místostarosta Martin Hák

Dalším z opatření je čištění břehů od vegetace. I když se lidé už asi ve vodě nesmočí, stále si v areálu například mohou zahrát ping pong. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Foto Petra Nestávalová

Štítky koupání, léto, sinice, rozbor, Českokrumlovsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.