úterý 11. května 2021 Svatava

Studie ukázala investiční potenciál na Budějovicku

PR článek

Dvanáct investičních projektů s vysokým potenciálem pro rozvoj cestovního ruchu na Budějovicku ukázala studie, kterou si nechal vypracovat Jihočeský kraj ve spolupráci s destinační společností Českobudějovicko – Hlubocko. Na seznamu je návštěvnické centrum Samsonu či zpřístupnění bývalého kaolinového dolu Orty.

Do užšího výběru se dle multikriteriální analýzy dostalo celkem dvanáct investičních projektů, které mají potenciál doplnit nabídku cestovního ruchu v oblasti Českobudějovicka - Hlubocka a iniciovat jeho další rozvoj. Projekty jsou rozděleny podle zapojení veřejného a soukromého sektoru do třech kategorií. „U některých záměrů předpokládáme společné financování kraje, města, soukromých firem a dalších institucí jako jsou například Ministerstvo dopravy, Ministerstvo pro místní rozvoj, nebo Povodí Vltavy,“ uvádí hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. Jedná se o kategorii takzvaně smíšených projektů, ve které se objevuje také výstavba aquaparku s wellness centrem, multifunkční hala, nebo rozvoj Vltavské vodní cesty a okolí vodních toků v centru města dle studie Město a voda od studia A8000.

Mezi čistě soukromými projekty jsou návštěvnická centra významných budějovických značek Samson, Budějovický Budvar, Madeta a Koh-i-noor. „Oceňujeme přístup kraje v oblasti rozvoje a to, jakým způsobem vnímá důležitost tradičních značek spjatých s městem. Provedená studie nás utvrdila, že vybudování návštěvnického centra je správným krokem,“ kvituje výsledky ředitel Samsonu Daniel Dřevikovský.

V sekci veřejných investic se pak objevuje mimo jiné rozšíření ZOO Hluboká, návštěvnické centrum v oblasti Vrbenských rybníků, nebo zpřístupnění bývalého kaolinového dolu Orty poblíž obce Borek. Ten je přírodní památkou a také jedním z pouhých dvou hlubinných kaolinových dolů na území ČR. „Vybrané projekty představují jednak potenciál pro rozvoj cestovního ruchu, ale také rozšíření občanské vybavenosti a volnočasové aktivity pro obyvatele Budějovic a celého Jihočeského kraje,“ komentuje investiční záměry hejtmanka Ivana Stráská. Ty by dle studie měly během prvních deseti let provozu přinést téměř 5 miliard korun do veřejných rozpočtů, čímž významně převyšují investiční náklady na jejich realizaci.

Ve studii, vypracované společností KROKEM, byla nejprve provedena analýza současné nabídky cestovního ruchu na území Českobudějovicka – Hlubocka. Podle té navrhla odborná veřejnost celkem dvaadvacet projektových záměrů, s potenciálem doplnit nabídku a iniciovat další rozvoj cestovního ruchu v dané oblasti. Na základě multikriteriální analýzy se následně do užšího výběru dostalo dvanáct projektů s nejlepším hodnocením. Mezi hodnotícími kritérii byla například náročnost investice a její návratnost, přínos pro veřejné rozpočty, vliv na rozvoj cestovního ruchu či vliv na místní obyvatele. „Studie na území destinace Budějovicko byla pilotním projektem. Nyní by bylo vhodné zpracovat studii v celém Jihočeském kraji a umožnit tak systematický a koordinovaný rozvoj na celém jeho území,“ říká předseda destinační společnosti Českobudějovicko – Hlubocko David Šťastný

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky studie, investiční potenciál, Budějovicko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.