Lipenští záchranáři mají za sebou jedny z nejrušnějších měsíců za posledních zhruba deset let. Během léta zasahovali u zhruba osmi desítek případů, z nichž zhruba ve 12 jich šlo o život. K jednomu ze zraněných museli jet například na paddleboardu.
„Velkou výhodou letošního léta bylo to, že nedocházelo tak často k náhlým změnám počasí. Ty jsou pro Lipno typické a při nich dochází k převržení lodí nebo jejich potopení a přímému ohrožení života,“ popisuje Milan Bukáček, šéf Vodní záchranné služby ČČK Český Krumlov.
Stejně jako v předchozích létech, museli záchranáři pomáhat především rybářům, kteří nabrali vodu do lodi a už si sami nedokázali pomoc. Objevily se ale také atypické případy, kdy záchranáři museli zachraňovat rybáře s amputovaným prstem. Ukotvili také tzv. bludný ostrov tvořený rašelinným masivem odpoutaným ze břehu. „Na Lipně se to občas stává. Ten letošní měl rozměry 5x8 metrů. Ke zraněnému rybáři, který si prst amputoval jsme se nemohli dostat na člunu vzhledem k malé hloubce, a také díky překážkám pod vodou. Museli jsme se k němu dostat na paddleboardu, provést ošetření a pak jsme jej předali zdravotnickým záchranářům,“ popisuje Bukáček.
Podle Bukáčka se letos objevilo také velké množství neukázněných plavců, ale i kormidelníků plachetnic případně jiných plavidel. Plavci nedbali na upozornění a zákazy, a dokonce se koupali v místech, kde je přístaviště přívozů nebo kotviště lodí či parníků.
Služby mají záchranáři náročné. Od 27.června do 1.září sloužili v Dolní Vltavici 24 hodin denně, minimálně ve třech lidech. Střídá se zde asi 30 lidí. Jedná se dobrovolníky, často aktivní či bývalé vojáky, či policisty, zdravotnické záchranáře nebo lékaře kteří vykonávají službu v rámci své dovolené bez nároku na honorář. „Se službami pomáhají také studenti Jihočeské univerzity obor záchranář a také členové oddílu mládeže, z nichž vychováváme své nástupce. Jsme na ně moc hrdí,“ uzavřel Bukáček
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.