pondělí 26. října 2020 Erik

Kriticky ohrožený hořeček mnohotvarý se v Česku rozrůstá. Masivně se objevil na Prachaticku

Plocha, na níž v Česku roste kriticky ohrožený hořeček mnohotvarý, se zvětšuje. Do června 2024 bude možná výskyt této byliny s modrofialovými květy v Česku tvořit až polovinu celosvětového výskytu. ČTK to řekli zástupci projektu CZ-SK South LIFE, který se rozšíření hořečku věnuje. Rostlina se vyskytuje na 70 lokalitách v České republice, ale jen na části z nich kvete.

Hořeček se letos masivně rozšířil například na Prachaticku. Třeba v Úbislavi se meziročně zvýšil počet kvetoucích hořečků několikanásobně. Zatímco loni tam na jedné louce kvetlo jen deset rostlin, letos jich bylo přes 80. "Letošní deště hořečku prospěly a kvete více. Rozšiřuje se po celé louce. Je to nejvíce za zhruba deset let," uvedl Karel Mašek, který si právě v Úbislavi louku pronajal a pečuje o ni.

"Abych měl přehled, tak jsem si ke každé rostlině dal cedulku. Poznám ji už podle lístečků. Pár hořečků roste už i o kus dál. Tento rok je jich tu mnohonásobně více než v předchozích letech," řekl Mašek. "Líbí se mi také další kytky. Jsou tu vstavače, kruštíky, lilie i hořec panonský," dodal.

Kriticky ohrožený hořeček začal z přírody mizet ve 20. století. Úbytek souvisel s tím, že se začaly vytrácet tradiční způsoby zemědělství. Hořeček se přestal v přírodě objevovat hlavně potom, kdy se přestaly kosit louky a nevyužívaly se ani jako pastviny. Projekt chce tyto způsoby obdělávání pozemků opět dostat do míst, kde se bylina vyskytuje.

"Přínosem je proto návrat k tradičním způsobům hospodaření, oživení místních tradic a zachování kulturního dědictví," uvedla manažerka projektu Eva Ježková. Program podle ní mimo jiné prospěje také k zadržení vody v krajině.

Na projektu se podílí Jihočeský kraj a také organizace Českého svazu ochránců přírody Onyx nebo bratislavské regionální ochranářské sdružení. Právě Slovensko, ale také Rakousko, Německo a Polsko jsou dalšími státy, kde se hořeček kromě Česka vyskytuje.

Štítky ČR, příroda, zajímavosti, Jihočeský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.