V Budějcích připomíná oběti holokaustu pět kamenů zmizelých

Autoři | Foto

Další kameny zmizelých připomínají pět židovských občanů Českých Budějovic, kteří se za druhé světové války nevrátili z transportu. Na místech, kde stály jejich domy, kameny položili zástupci Paměti národa.

První kamen připomíná na adrese Na Sadech 30 manžele Fleischmannovy. V ulici B. Smetany Paměť národa vzdala hold Karlu Arnsteinovi. Poslední dva kameny jsou nově Na Zlaté stoce 1, kde žili manželé Königovi.

Trantina uvedl, že v Českých Budějovicích už lidé na chodnících najdou celkem 16 kamenů zmizelých. Další podle něj ještě budou následovat. „České Budějovice zasáhl největší holokaust v roce 1942. Tehdy z města transport Akb dopravil více než devět set Židů do Terezína," uvedl za organizaci Tomáš Trantina. Holokaust z nich přežily pouze tři desítky. „Takže naše práce je stále teprve na začátku," řekl Trantina.

S myšlenkou pokládání kamenů přišel německý umělec Gunter Demnig, první kámen položil před radnici v Kolíně nad Rýnem v roce 1992. V mnoha zemích je jich rozmístěno přes 60 tisíc a nacházejí se i v řadě českých měst. Paměť národa umístila první takzvané Stolpersteiny v Českých Budějovicích v minulém roce.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky kameny zmizelých, holokaust, České Budějovice, Paměť národa, druhá světová válka, Karel Arnstein, Gunter Demnig, Zlatá stoka, Terezín, Kolín nad Rýnem

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.