Přesně před šestasedmdesáti lety, tedy 23. března 1945, se odehrál jeden z nejtragičtějších náletů spojeneckých vojsk v jižních Čechách, při kterém zahynuly stovky osob včetně civilistů. První spojenecké bombardéry se objevily nad Českými Velenicemi krátce před polednem.
Během necelých dvaceti minut dorazilo celkem 138 letounů B-24 Liberator 55. Bombardovací perutě amerického letectva z jihoitalské základny shodilo na město kolem 2600 pum různé hmotnosti od 50 do 500 kilogramů.
Následky byly tragické - zahynulo kolem 150 místních obyvatel a přes 1100 (podle některých zdrojů 1300) vojáků, zajatců, dělníků i uprchlíků v transportech. Byly zcela zničeny železniční dílny i vlastní seřazovací nádraží a zasaženo bylo téměř 200 domů souměstí České Velenice - Gmünd.
Týž den se odehrál podobný obraz zkázy i v nedalekých Budějcích. Při návratu z náletu na cíle v okolí saských Drážďan zamířilo několik létajících pevností B-17 k náhradnímu cíli - českobudějovickému nádraží. Přímý zásah dostaly výtopny, skladiště, nákladní rampy a dva mosty. Zahynulo zhruba 50 osob, převážně železničářů.
Jihočeská metropole si však ještě nemohla vydechnout, protože hlavní nálet se odehrál následující den. Devadesát amerických strojů B-24 shodilo na město více než 3000 pum, které zasáhly krom nádraží i obytné domy, zejména v Havlíčkově kolonii, Pětidomí a Suchém Vrbném. Zničena byla rovněž úřadovna gestapa. Nálet si vyžádal více než 200 obětí a obrovské materiální škody.
V neděli 25. března zaútočilo na cíle v českých zemích více než 650 letounů. Bombardovány byly především části Prahy, ale třeba i západočeský Cheb. Při těchto náletech zahynuly stovky osob, většinou civilistů. Zničeny byly nejen průmyslové a dopravní objekty, ale také stovky obytných domů. Jenom v Chebu během náletu 25. března zemřelo asi 800 osob a zničeno bylo nádraží, pošta a mnohé ulice města.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.