Celkem dvě a půl miliardy korun investuje v letošním roce ČEZ do Jaderné elektrárny Temelín. Naplánováno je téměř 200 akcí, ve kterých se chce vedení elektrárny zaměřit hlavně na posílení bezpečnosti, zvýšení efektivity, a také na životní prostředí.
„Všechny tři oblasti se vzájemně ovlivňují a jsou klíčové pro budoucnost české energetiky. S tím jak roste význam bezemisních zdrojů v současné Evropě, roste i role jaderné energetiky. Jen využívání současných českých jaderných elektráren znamená roční úsporu přes dvacet milionů tun oxidu uhličitého,“ vysvětlil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
Část plánovaných investic půjde také do oblasti životního prostředí. Nejvýznamnější bude výměna separátorů na prvním výrobním bloku během jeho plánované jarní odstávky. Zároveň chce vedení pokračovat ve snižování energetické náročnosti budov ve zdejším areálu novou fasádou budov nebo osazením nových tepelně izolačních oken. „Už v minulosti prošlo pět velkých budov jako například zdravotnické a školicí středisko nebo hasičská stanice,“ připomněl mluvčí JE Temelín Marek Sviták.
V plánu je také výměna 248 teplotních a optických čidel, která měří pružnost betonových stěn klíčových temelínských budov. „Nová čidla budou přesnější a moderní bude i způsob měření, který funguje na principu šíření světla v optickém vláknu. Tato technologie se používá především v oblasti IT k přenosu dat, nově se začíná využívat i u čidel ve stavebnictví,“ upřesnil ředitel Jaderné elektrárny Temelín Jan Kruml.
Na doporučení odborníků nechá Temelín také posílit požární ochranu strojovny. Rekonstrukce bude obnášet výměnů části jedné ze čtyř stěn a instalaci technických zábran proti rozstřiku oleje. Výměněny budou také tři desítky ústředen, stovky čidel a kabeláže o délce téměř čtyřicet kilometrů. Celkově jde o více než pět tisíc prvků, které energetici instalují na všech pomocných budovách elektrárny.
Většinu z téměř dvou stovek investičních akcí energetici naplánovali na odstávky. První začne na prvním bloku už tento pátek, druhý blok pak pro výměnu paliva odstaví začátkem července. V průměru předpokládají délku dva měsíce. „Během odstávek provedeme 128 akcí zaměřených na posílení bezpečnosti, efektivitu provozu a ochranu životního prostředí. Tyto průběžné modernizace jsou základem pro dlouhodobý a spolehlivý provoz,“ zdůraznil Jan Kruml.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.