Český Krumlov se chce díky projektu Krumlovské studánky a tůně v následujících pěti letech obnovit a vybudovat 50 objektů sloužících k zadržování vody v městských lesích.
Soustava prvních čtyř tůní už byla zřízena v katastrálním území Spolí. Soustava je jakousi kaskádou tůní napájených podpovrchovou vodou přitékající z výše položených míst a podzemní vodou. Jednotlivé tůně mají rozměry zhruba šest na osm metrů a zhruba metr hloubku.
Původním záměrem bylo vybudování vodní nádrže v jiné lokalitě. Tento projekt se ale nesetkal s pozitivním stanoviskem zástupce Agentury ochrany přírody a krajiny, proto od něho bylo upuštěno.
„Tato aktivita je důležitá zejména z důvodu zadržení vody v krajině a vytvoření domova pro živočichy a rostliny vázané na vodu. Kvalitní vodní biotop v této lokalitě podpoří biodiverzitu a ekologickou rovnováhu. Tůně poslouží také k napájení lesní zvěře,“ uvádí jednatel městských lesů Miroslav Štoll.
V době klimatické změny, kdy je aktuálním tématem zadržení vody v krajině, bude v tůních zadrženo přibližně 25 tisíc litrů vody. „Projekt pro letošní rok předpokládá vybudování dalších tůní, a to například v katastrálním území Kladné v lesním komplexu Dubík, v katastrálním území Novosedly u Kájova poblíž statku Malotín a v katastrálním území Svéraz u Větřní v blízkosti osady Zátoňské Dvory,“ dodává Štoll.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Nevím co takové louže zvládnou zadržet. Podle mně, pokud má být zadržena voda, je třeba zadržet tu, která stéká ze zastavěných ploch. Té v odtečení do moře, nebo způsobení záplav zatím nic nebrání. Ta trocha, kterou zachytí občané je téměř bezvýznamná. Stát by mněl stavět velké nádrže, které dešťovou vodu z měst zachytí a umožní jí vsáknutí do země. Dále je to voda, kterou odvádí nesmyslné meliorace bez rozmyslu vybudované komunisty.