středa 5. května 2021 Klaudie

Otevřou se kadeřnictví, v sedmi regionech půjdou do škol žáci druhých stupňů

V Česku se od pondělí opět otevřou kadeřnictví, kosmetické salony a další provozovny spojené s péčí o tělo a o zvířata, které byly dosud zavřené kvůli epidemii onemocnění covid-19. V některých krajích s nejpříznivější epidemickou situací se navíc od nového týdne vrátí do lavic žáci druhého stupně základních škol. I u nich ale bude zatím platí rotační výuka. Otevřou se tam také galerie a muzea. Ze tří na sedm stoupne počet krajů, kde mohou do mateřských škol chodit všechny děti, nejenom předškoláci.

Provozovny kadeřnictví, manikúry, pedikúry, kosmetických nebo masážních salonů budou moci od pondělí poskytovat své služby za přísných opatření. Obsluha bude moci v jeden čas poskytovat službu vždy jen jednomu zákazníkovi. Mezi místy, kde jsou klienti obsluhováni, musí být rozestup minimálně dva metry.

Negativní test a potvrzení

Lidé, kteří budou chtít služeb využít, se budou moci prokázat několika typy testů a potvrzení. Profesionálně provedený PCR test bude platit sedm dní od odběru, antigenní test provedený na certifikovaném místě bude možné využít 72 hodin. Možné bude použít i doklad zaměstnavatele o provedeném antigenním testu, případně čestné prohlášení o testu ze školy.

Povoleno bude zároveň podrobit samotestu zákazníka přímo v provozovně, podle čtvrtečního vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) by to ale mělo být spíše výjimečné řešení. Takový test navíc bude platit jen na daném místě. Nebude tak možné se nechat otestovat v kadeřnictví a stejný test posléze uplatnit ještě například na kosmetice.

Další návraty do škol a školek

Od nového týdne se budou moci do tříd vrátit žáci druhého stupně základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií v sedmi regionech, a to Královéhradeckém, Plzeňském, Karlovarském, Středočeském, Libereckém, Pardubickém kraji a v Praze. Čeká na ně rotační výuka, to znamená, že týden se budou učit ve škole, týden z domova.

Podle statistik ministerstva školství by se rotační výuka na druhém stupni měla týkat 192 878 dětí. V pondělí by do školy měla přijít asi polovina z nich. Rotační výuka se bude týkat i dvou nejnižších ročníků ve 28 šestiletých gymnáziích a čtyř nižších ročníků ve 130 osmiletých gymnáziích.

V některých částech Česka se od příštího týdne rozšíří provoz mateřských škol, do kterých budou moci nastoupit všechny děti. Už tento týden se naplno otevřely školky v Královéhradeckém, Karlovarském a Plzeňském kraji. V pondělí se k nim přidají také zařízení ve Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze. Ve zbytku republiky budou školky ještě týden otevřené jen pro předškoláky a děti zdravotníků.

Celkem je v evidenci mateřských škol v Česku 357 598 dětí. Do školek ve čtyřech krajích, kde se mateřinky od pondělí zcela otevřou, chodí 126 634 dětí.

Muzea, galerie a památky

V pondělí se v Praze a šesti krajích po delší době otevřou také muzea, galerie a památky. Navštívit je bude možné za dodržování striktních hygienických pravidel. Návštěvníci budou například muset dodržovat rozestupy a používat respirátory. Povoleny nejsou skupinové prohlídky.

Další rozvolnění už příští týden

Všechny obchody a služby v Česku budou moci otevřít 10. května, a to bez ohledu na vývoj epidemie, rozhodla ve čtvrtek vláda. Ve stejný den se mají otevřít zbývající mateřské školy a rotační výuka starších žáků by měla začít i ve zbytku země. Ministerstvo zdravotnictví si ale vymínilo výhradu rozhodnout jinak, pokud by se epidemie v některém regionu ještě zhoršila.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, koronavirus, školy, služby, kultura

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Josef Spurný

Toto není otevření, ale neskonalá buzerace občanů, podnikatelů a zákazníků

pondělí, 3. května 2021, 08:39

Josef Salava

Tak já jsem důchodce a na testy nechodím jen moje přitelkyne ta ma tydně test tak kdybych byl pozitivní tak on abude také že? a já pojedu do Tábora na test dám1800kč a šup spátky do ML.Vožice ke kadeřnici,to raději budu mit vlasy až na ,jinak by to mel platit stát ,když vymyslel takové nelidské věci.

neděle, 2. května 2021, 16:32

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.