středa 23. června 2021 Zdeňka

Po 41 letech v Českých Budějovicích opět stojí pomník parašutisty Ježka

Po 41 letech v Českých Budějovicích opět stojí pomník parašutisty Antonína Ježka. Připomíná tragickou událost z roku 1923. Ježek tehdy vyskočil při leteckém dnu ze stroje Aero A-10, ale neotevřel se mu padák. Za obnovení pomníku stojí spolek Vojensko-letecké historické společnosti České Budějovice.

Pietní místo tragické události vzniklo původně v roce 1925. „Postupem času, kdy se okolní sídliště Šumava a Máj rozrostla, zůstal pomník obklopen paneláky a vyřádili se na něm i vandalové. Torzo se stalo v roce 2006 majetkem Vojensko-letecké historické společnosti České Budějovice,“ uvedl náměstek českobudějovického primátora Ivo Moravec (hnutí Občané pro Budějovice).

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Tragická smrt letce Antonína Ježka

Vážení přátelé, dnešní povídání bude smutné. Před téměř 100 lety zahynul při seskoku z letadla mladý parašutista Antonín Ježek. Před čtrnácti dny jsme na radě města dostali na stůl materiál o obnově pomníku tohoto letce a parašutisty. Matně jsem...

Původně na místě, kde se pomník nachází, stálo letiště Čtyři Dvory. Podle dobových pramenů sedmadvacetiletý Ježek tehdy seskočil z výšky přibližně 600 metrů. Když akrobat seskočil z letadla, učinil ve vzduchu několik přemetů, ale padák se neotevřel. Akrobat se řítil dolů, ještě několikrát se ve vzduchu převrátil a dopadl u silnice vedoucí k Branišovu, hlavou do pole, osetého žitem, a tisíce lidí ze všech stran letiště spěchaly na místo neštěstí, popsaly tenkrát neštěstí noviny Venkov.

Pietní místo však následně ve druhé polovině 20. století postupně chátralo. „V roce 1980 došlo ke shození pomníku, okolí zarostlo trávou a plevelem,“ uvedl Jiří Šilha z Vojensko-letecké historické společnosti. Současnou podobu pomníku, který váží 700 kilogramů, zrestauroval Lukáš Hosnedl.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto VLHS České Budějovice

Štítky České Budějovice, památník, parašutista, Antonín Ježek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.