Jan Perner z Biologického centra Akademie věd sídlícího v Budějcích získal ocenění Učené společnosti České republiky. Mladý parazitolog se tvůrčím způsobem zasloužil o zavedení a využití nových experimentálních přístupů, které představují významný pokrok při výzkumu roztočů či klíšťat a jejich přizpůsobení k parazitickému způsobu života.
Výzkum těchto organismů byl spjat s používáním laboratorních zvířat. Jan Perner však se svými kolegy vyvinul tenké membrány a sadu „parfémů“, které dohromady imitují kůži hostitele, pod níž mohou vědci klíšťatům podávat krmnou krev. A právě díky této „umělé kůži“ není potřeba laboratorních zvířat ani ke studiu klíšťat, ani k testování nových přípravků proti klíšťatům. Díky tomuto experimentálnímu přístupu, který je jak etický, tak ekonomický, se otevřela celá řada experimentálních možností, které nebylo možno provádět na živých zvířatech.
„Jistě stojí rovněž za zmínku, že Jan Perner spolunavrhl s virologickým týmem Parazitologickém ústavu diagnostickou sadu na rychlou a přímou detekci koronavirové RNA z lidských vzorků. Tato nová metoda umožňuje velmi citlivě a velmi rychle odhalit přítomnost viru ve vzorku,“ dodala Daniela Procházková z Biologického centra Akademie věd.
Perner je také aktivní popularizátor vědy, vychovává nové generace studentů a přednáší na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.