středa 8. prosince 2021 Květoslava

Temelínský první blok pracuje po odstávce na plný výkon

První blok jaderné elektrárny v Temelíně pracuje od konce minulého týdne na plný výkon. Elektřinu vyrábí od 22. května, kdy ho energetici po plánované odstávce opět připojili k přenosové soustavě. Když dosáhl plného výkonu, udělala se závěrečná část kontrol zaměřená na palivo a kalibraci měřicích systémů.

Odborníci také sledují, jak se chová další zařízení v jaderné a nejaderné části včetně turbíny. Na turbínu prvního bloku nainstalovali energetici při odstávce zařízení, které by mělo snížit chvění turbíny o desetiny milimetrů za vteřinu. Jde o takzvaný dynamický hltič vibrací, váží dvě tuny. Kvůli zvýšenému chvění musel Temelín neplánovaně odpojit první blok v listopadu 2019.

Plánovaná odstávka, při níž energetici vyměnili čtvrtinu paliva, začala 26. března a trvala necelých 57 dní. Pracovníci elektrárny zkontrolovali i bezpečnostní systémy a vyměnili dva separátory v nejaderné části, které odstraňují vlhkost z páry a pak ji přihřívají. Separátory by měly zvednout výkon o jednotky megawatt. Pro odstávku platil zpřísněný režim kvůli koronaviru. Denně se otestovalo v průměru 500 pracovníků, za dva měsíce se tak udělalo 20.000 testů.

Další plánovaná odstávka začne v Temelíně 2. července.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,75 terawatthodiny (TWh), letos od začátku roku 6,2 TWh.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto archiv JE Temelín

Štítky energie, jaderná elektrárna, Temelín, ČEZ

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.