Rarášek neboli prachový či písečný vír. Tento jev mohli lidé vidět včera ve Čtyřech Dvorech v Českých Budějovicích. Podle meteorologů se jedná o poměrně běžný jev, který vzniká při výrazném přehřátí povrchu z písku nebo hlíny. Trvá většinou jen několik sekund nebo minut.
Raráška se podařilo včera odpoledne zachytit Janu Loudovi ve čtvrti Čtyři Dvory v místě, kde se staví nový obchodní dům. Prachový vír vznikl na staveništi díky horkému počasí a písečnému povrchu. „Prachový či písečný vír vzniká při výrazném přehřátí daného povrchu, zpravidla písku či hlíny na poli. Právě díky těmto malým částicím prachu můžeme vír pozorovat. Je důležité, aby povrch byl všude zhruba stejný,“ uvedl Daniel Maňhal z Českého hydrometeorologického ústavu.
Na rozdíl od tornáda podle něj tento druh víru vzniká odspodu při výrazném lokálním poklesu teploty s výškou. „Teplejší (lehčí) vzduch pak rychle stoupá vzhůru a v souvislosti s vhodnou změnou směru a rychlosti větru dostává rarášek svou rotaci," dodal Maňhal.
Autor: Jan Louda
Rarášci podle meteorologů vznikají poměrně často a trvá většinou několik sekund nebo minut. Výškou může dosáhnout až třiceti metrů podle daných podmínek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.