čtvrtek 29. července 2021 Marta

Dětské psychiatrické nemocnici v Opařanech chybí lékaři. Její provoz je v ohrožení

Největší dětská psychiatrická nemocnice v Opařanech na Táborsku se potýká s nedostatkem kvalifikovaných dětských psychiatrů. Zařízení chybí zhruba čtyři lékaři. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha má kvůli tomu nemocnice problémy s udržitelností provozu.

„Mladí lékaři dávají přednost městu před venkovem. A přesto, že jsme unikátní zařízení se službami pro celou Českou republiku, stav odborníků je obecně katastrofálně poddimenzován. V naší nemocnici jsou mladí lékaři v pracovním poměru na krátkou dobu, což je přibližně tři roky, a pak vyhledávají pracoviště mimo venkov," uvedla mluvčí opařanské nemocnice Jana Sosna Voňavková.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, jehož ministerstvo nemocnici zřizuje, by jedním z řešení byl převod části lůžek z Opařan do jihočeských nemocnic. „Chci najít řešení s kraji a pojišťovnami, které by to uhradily," uvedl ministr zdravotnictví. „Hledá se řešení takové, aby v případě krize byla akutní lůžka pro dětskou a dorostovou psychiatrii v Jihočeském kraji. Nejlépe v nemocnici České Budějovice," uvedla Voňavková. Dodala, že řada kvalifikovaných dětských psychiatrů je už v důchodovém věku.

Kvalifikované odborníky musí sehnat ministerstvo

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) uvedl, že v regionu obecně není dostatek dětských psychiatrů. Podle něj je proto kraj schopný se situací pomoci jen v případě, že ministerstvo zdravotnictví zajistí dostatek kvalifikovaných odborníků. „Pokud ministerstvo přijde s vizí, tak budeme připraveni nějaké zařízení vybudovat třeba na území českobudějovické nemocnice," uvedl Kuba. Dodal, že by však mělo jít jen o prostory pro akutní lůžka pro dětské psychiatrické pacienty. Navíc by šlo primárně o potřeby pro Jihočeský kraj. „Rozhodně bychom nebudovali nové Opařany, kam by se umisťovali pacienti z celé republiky," řekl hejtman.

Dětská psychiatrická nemocnice v Opařanech má 90 lůžek. Přibližně 50 procent hospitalizovaných pacientů od pěti do 18 let je z Jihočeského kraje. „Celkově za rok odléčíme na lůžkách a v ambulancích kolem tisícovky dětí z celé České republiky," uvedla mluvčí.

Areál nemocnice se rozkládá v barokním komplexu bývalého opařanského zámku, což byl původně od počátku 18. století jezuitský klášter. Po několika majetkových změnách začal provoz psychiatrické léčebny pro dospělé v září roku 1887. Psychiatrická péče o dospělé byla roku 1924 nahrazena dětskou psychiatrií.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Dětská psychiatrická nemocnice Opařany

Štítky dětská psychiatrická nemocnice, Opařany

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.