úterý 19. října 2021 Michaela

Strakonice pošlou na ÚOHS a ministrům petici kvůli sporu o teplo

Strakoničtí zastupitelé schválili vznik petice kvůli problematické situaci kolem dodávek tepla ve městě. Petici, kterou dají podepisovat občanům, pošlou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) i různým ministrům. Chtějí tak zatlačit na to, aby ve sporu o dodávky tepla rozhodl Energetický regulační úřad (ERÚ).

Strakonická teplárna přerušila v úterý dodávky firmě Energo, která zásobuje i 14 bytových domů na sídlišti Šumavská, jehož obyvatelé jsou tak nyní bez teplé vody. ERÚ ve středu oznámil, že podá trestní oznámení na vedení teplárny i starostu města. Dodávky tepla zatím teplárna neobnovila, řekl jednatel Energa Roman Němeček.

Podle starosty rozebírali zastupitelé situaci na sídlišti Šumavská, která je "velký problém". Podobný podle Hrdličky hrozí v ulici Arch. Dubského. „Rozhodli jsme se apelovat peticí na všechny státní orgány, ÚOHS, ministerstva, aby popohnali činnost ERÚ, aby rozhodl. ERÚ říká: dohodněte se. Ale oni jsou regulátor, oni mají regulovat. Zatím mi přijde, že spíš likvidují teplárnu ve prospěch překupníka (firmy Energo)," řekl starosta.

ERÚ podá trestní oznámení na starostu, vedení teplárny i advokáta této firmy. Teplárna se podle ERÚ chová k lidem bezohledně, uvedl ve středu předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček. Dodal, že starosta upřednostňuje zájmy teplárny před zdravím občanů. Město vlastní v teplárně 77,3 procenta akcií.

„Není to boj teplárny ani starosty s někým, ale je to starost všech občanů. A trestní oznámení, že podporuji teplárnu: vždyť teplárna je města a město je občanů, takže já se stavím za občany, a ne za sebe. ERÚ je nečinný a nikdo ve státě s tím nic nedělá. Petice vznikla, aby viděli, že se za to staví občané," řekl starosta.

Teplárna a Energo se spolu soudí o platby, jde o miliony korun. Dodávky přerušila teplárna letos poněkolikáté. Teplárna a Energo spolu sice v květnu podepsaly novou smlouvu, generální ředitel teplárny Pavel Hřídel ale ČTK řekl, že Energo dál neplatí. Teplárna vytápí 7000 domácností a desítky firem.

Ohodnoť článek

Autoři | Zdroj Teplárna Strakonice /facebook.com

Štítky teplo, teplárna, Strakonice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.