Populace rybáka obecného, který hnízdí na pokusných plovoucích ostrovech Biologického centra Akademie věd ČR na lipenské přehradě, výrazně vzrostla. Zatímco loni ohrožený pták hnízdil na čtyřech místech, letos jich je sedm. Na ostrovech žije 14 mláďat rybáků. Novinářům to řekl ornitolog z Jihočeské univerzity Jan Riegert.
Vědci dnes místa monitorovali a mláďata kroužkovali. "Ukazuje se, že místo rybákům vyhovuje, a to hned z několik důvodů. Zřejmě zde například nejsou tolik ohroženi predátory," řekl. Hlavním nebezpečím pro rybáka jsou větší ptáci. Jde například o krkavcovité druhy nebo dravce. "A samozřejmě nebezpečí představují i šelmy, které ale na ostrovy zřejmě nedoplavou," uvedl ornitolog. Podle něj kapacita ostrovů poskytuje dostatečný prostor pro další rozvoj populace. "Mohlo by tam žít klidně až 50 jedinců," řekl Riegert.
Rybák obecný je tažný rybožravý pták, příbuzný racka. K hnízdění si vybírá malé holé ostrovy v rybnících či vodních nádržích nebo štěrkové nánosy v korytech větších řek. Takovéto lokality z české přírody ale postupně vymizely, a tak v ČR hnízdí každoročně už jen několik set párů.
Plovoucí ostrovy dali českobudějovičtí vědci na lipenskou přehradu poprvé na jaře v roce 2017. Chtějí tak zvyšovat biologickou rozmanitost a snižovat živinovou zátěž v nádrži. "Kvůli kolísání hladiny totiž břehy lipenské nádrže tvoří zejména písečné pláže nebo suťové pole a téměř zde chybí příbřežní oblasti porostlé vodními rostlinami. Plovoucí ostrovy tak uměle nahrazují tato přirozená stanoviště a poskytují útočiště nejrůznějším druhům ryb, bezobratlých živočichů, ptáků i rostlin," uvedla mluvčí Biologického centra AV ČR Daniela Procházková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.