středa 29. září 2021 Michal

Historické památky i romantická příroda. Lodní linka mezi Hlubokou a Týnem nabízí nový rozměr plavby po Vltavě

PR článek

Plavbu po Vltavě má mnoho lidí spojenou výhradně s vodáctvím. Krásy jižních Čech a především kouzlo řeky Vltavy však lze objevovat i bez plných kempů a front před jezy. Ideální plán na rodinný výlet nabízí Jihočeská plavební společnost provozující plavby z Týna nad Vltavou, například linku mezi Týnem a Hlubokou nad Vltavou. Cestující se mohou těšit na malebnou vltavskou přírodu v kombinaci s historickými památkami, plavebními komorami, vorařskou obcí a dalšími atrakcemi.

Výletní lodě Jihočeské plavební společnosti vyplouvají o prázdninách každý den od pondělí do neděle, lodní linka mezi Týnem a Hlubokou v pátek, sobotu a neděli. První cestující se svezou koncem května a po Vltavě plují až do konce září.

Středobodem plavebních linek je Týn nad Vltavou, odkud lodě vyplouvají na několik tras. Nejdelší z nich je plavba přes Hněvkovickou přehradu a vorařskou obec Purkarec až do Hluboké nad Vltavou. Cesta je lemovaná přírodními krásami a zabere tři a půl hodiny. Stejnou trasou pak jede loď i zpátečním směrem.

„Plavbu je možné absolvovat například jen do Purkarce a v odpoledních hodinách se vrátit zpět do Týna. Případně vyplout z Purkarce do Hluboké, kde mohou cestující vystoupit, prohlédnout si zámek a zůstat v Hluboké,nebo se lodí vrátit opět do Purkarce," vysvětluje posádka Jihočeské plavební společnosti. 

Vorařská obec a jedna z největších plavebních komor v Česku

Linka z Týna do Hluboké nad Vltavou vede proti proudu řeky přes přehradu Hněvkovice. „Zde loď proplouvá jednou z největších plavebních komor v České republice," doplňuje posádka. Následuje zmíněná vorařská obec Purkarec, kde je možné vystoupit a navštívit muzeum voroplavby nebo nedaleký Karlův Hrádek, který se tyčí zhruba tři kilometry od obce nad řekou Vltavou. 

Vodní cesta je přitom lemována malebnými skalními útvary, na jedné ze skal se nad řekou tyčí vyhlídka s názvem Baba, údolí pak uzavírá proslulá Hlubocká a Poněšická obora. „Na závěr své cesty dopluje loď až do Hluboké nad Vltavou, konkrétně do přístaviště Hamry, kde krátce zakotví a následně odplouvá zpět do Týna nad Vltavou," popisuje posádka

Lodní výlet po krásách povltavské přírody je podle posádky ideálním programem na jednodenní výlet či víkendovou dovolenou. „Vedle nádherných zámků v Týně a Hluboké nad Vltavou, expozici věnované vorařské tradici v Purkarci a dvou plavebních komor mají lidé možnost udělat si pěší či cyklistický výlet po okolí a rozdělit si tak cestu na více částí," přesvědčuje posádka.

Rodiny s dětmi, pejsci i kola vítány

Projekt Výletní lodní dopravy je spolufinancován dotačním programem Jihočeského kraje.

Další informace, včetně jízdního řádu a seznamu zastávek, jsou k dispozici na webových stránkách Jihočeské plavební společnosti.

Lodní linku mezi dvěma městy na Vltavě obsluhují dvě lodě - Regent a Pálava. Kapacita obou lodí je omezená, provozovatel proto doporučuje objednat se na plavbu alespoň den předem. „Přijímáme jak telefonické, tak online rezervace," doplňuje posádka.

Na palubu je možnost vzít kočárek, jízdní kolo nebo domácího mazlíčka. „Děti do čtyř let mají u nás jízdu zdarma. Je však na rodičích, aby zvážili cestu s malými dětmi, jež je třeba mít pod neustálým bedlivým dohledem," doporučuje posádka.

Hodnocení článku je 54 %. Ohodnoť článek i Ty!

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky jihočeská plavební společnost, lodní doprava, hluboká nad vltavou, týn nad vltavou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.