Počasí dnes8 °C, zítra7 °C
Čtvrtek 18. dubna 2024  |  Svátek má Valérie
Bez reklam

Strakoničtí vojáci stáli u zrodu největšího aliančního cvičení protivzdušné obrany

Když v roce 2014 začali čeští a slovenští vojáci plánovat společné cvičení, ani ve snu by je nenapadlo, že o pár let později se z něj stane největší cvičení jednotek pozemní protivzdušné obrany v rámci NATO, které bude řídit alianční velitelství vzdušných sil (HQ AIRCOM) z německého Ramsteinu.

Cvičení Tobruq Legacy probíhalo v letech 2015 až 2020. Organizace prvního ročníku se v roce 2015 ujala Česká republika. Do vojenského výcvikového prostoru Boletice, kde se cvičení konalo, dorazilo tehdy pět stovek vojáků z pěti aliančních zemí. O rok později, kdy se role hostitele ujala Slovenská republika, se cvičení zúčastnilo již více než tisíc vojáků z osmi armád NATO. V roce 2017 se cvičení pod velením Američanů uskutečnilo souběžně ve třech zemích – v České republice, Litvě a v Rumunsku. V roce 2018 hostilo cvičení Maďarsko, v roce 2019 Polsko a zatím poslední ročník v roce 2020 se konal v Litvě.

Mezinárodní cvičení od počátku kladlo důraz na rozvoj schopností technické i taktické interoperability jednotek pozemní protivzdušné obrany. „V rámci těchto cvičení byly ověřeny schopnosti pozemní protivzdušné obrany přijmout spojenecké jednotky na území státu, který cvičení pořádal, a dále plánovat a řídit jejich činnost pod velením dané země. Zejména šlo o schopnost integrovat alianční jednotky do vlastní bojové sestavy, vytvořit a sdílet vzdušnou situaci mezi spojenci a efektivně vést bojovou činnost v mezinárodním prostředí,“ vysvětlil podstatu cvičení velitel 251. protiletadlového raketového oddílu podplukovník Jaroslav Sekanina.

Největší cvičení protivzdušné obrany

Postupně se cvičení stalo nejvýznamnějším svého druhu v rámci celé Severoatlantické aliance. „Díky benefitům v oblasti výcviku pozemní protivzdušné obrany, robustnosti, komplexnosti a zejména výsledkům bylo rozhodnuto, že cvičení bude převzato do výcvikového portfolia NATO a stane se hlavním cvičením v oblasti přípravy integrované protivzdušné a protiraketové obrany. Cvičení bude řízeno z úrovně velitelství vzdušných sil NATO (HQ AIRCOM) v Německu. Konat se bude jednou za dva roky a prvními hostitelskými státy v roce 2022 se stanou Polsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko,“ doplnil podplukovník Sekanina.

Zároveň také došlo k přejmenování cvičení na Ramstein Legacy 2022. Za českou armádu se do něj zapojí jednotka z 251. protiletadlového oddílu ze Strakonic. V Polsku by měla absolvovat bojové střelby ze zbraňového systému 2K12 KUB, na které se již začala připravovat.

ČR je připravena ke společné obraně

Ačkoliv dohled nad cvičením převzalo alianční velitelství v německém Ramsteinu, čeští vojáci i nadále patří do skupiny zemí, jež se podílejí na plánování cvičení. „Svou stávající aktivitou i zapojením do cvičení v minulosti Česká republika prokázala, že je připravena ke společné obraně vzdušného prostoru Aliance. Spojence tak ujistila o platnosti závazku kolektivní obrany NATO podle článku 5 Washingtonské smlouvy v oblasti defenzivních protivzdušných operací, které jsou základem jakékoliv bojové činnosti při obraně státu nebo koaličních jednotek pozemních sil,“ uvedl podplukovník Sekanina.

Příprava a plánování podobně velkého cvičení zabere více než jeden rok. Nedávno se v německém Ramsteinu uskutečnila první plánovací konference. Kromě aktuální situace a plánu cvičení zde zástupci cvičících jednotek řešili, s jakou technikou a prostředky se zapojí do cvičení, jehož součástí budou i bojové střelby z protiletadlových systémů. Během konference byl novému hostiteli cvičení předán i pomyslný štafetový kolík, který za litevskou stranu převzal brigádní generál Ertunc Ertufanli.

„V neposlední řadě jsme na konferenci předali medaile, speciálně vytvořené u příležitosti 100. výročí obrany proti letadlům a 60 let od vzniku protivzdušné obrany u pozemního vojska. Medailemi jsme ocenili naše alianční partnery, kteří se zasloužili o rozvoj pozemní protivzdušné obrany v České republice a podíleli se na hladkém průběhu cvičení Tobruq Legacy,“ dodal podplukovník Jaroslav Sekanina.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Armáda ČR

Štítky Strakonice, armáda, vojáci, cvičení, protivzdušná obrana, NATO, Česko, Litva, Polsko, konference, Slovensko, Rumunsko, Armáda České republiky, Maďarsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Strakoničtí vojáci stáli u zrodu největšího aliančního cvičení protivzdušné obrany  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.