Počet klíšťových onemocnění v Jihočeském kraji je letos výrazně nižší než loni. Hygienici zatím zaznamenali 27 případů klíšťové encefalitidy, což je o dvě třetiny méně než ve stejném období před rokem. Pokles pravděpodobně zapříčinilo chladnější počasí, které v minulých týdnech výskytu klíšťat nesvědčilo.
„Prakticky až do konce května bylo dost chladno. A zatím jsou stále o něco nižší teploty než v posledních letech. Klíšťata potřebují teplo a vlhko. A letos zatím měli především vlhko,ale byla na ně zima," uvedla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Dodala však, že se situace ještě může v srpu, září i říjnu změnit. „Teprve naplno začne houbařská sezona a lidé budou více chodit do lesů. Zároveň může být tepleji a výskyt klíšťat se zvýší," uvedla Kotrbová.
Poklesl také počet pacientů s lymeskou boreliózou. „V kraji evidujeme 121 nahlášených a potvrzených onemocnění. Vloni jich bylo ve srovnatelném období 213, tedy o 92 více. U lymeské borreliózy nejvyšší výskyty tradičně registrujeme na Jindřichohradecku," řekla uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihočeských hygieniků Jitka Luňáčková. Jih Čech patří dlouhodobě mezi regiony s nejvyšším počtem klíšťových onemocnění v republice.
Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá, léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují teploty s charakteristickými příznaky - únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U řady pacientů je průběh onemocnění vážný, infekce může skončit i smrtí.
Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Proti borelióze očkování není.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.