středa 27. října 2021 Šarlota / Zoe

Zemědělské muzeum postaví na budějckém výstavišti budovy za 460 milionů

Národní zemědělské muzeum postaví na českobudějovickém výstavišti dvě budovy. Náklady budou 460 milionů korun, hotovo má být do roku 2025. Nové pobočky se zaměří na rybářství, zemědělské stroje a potraviny z jižních Čech. Z pobočky na Hluboké tak zmizí expozice rybářství. Areál výstaviště by díky novým budovám mohl žít celoročně.

Muzeum nabídne vyhlídku i naučnou stezku

Na agrosalonu dnes zástupci muzea i ministerstva zemědělství poklepali u pavilonu C1 na základní kámen. Jedna budova vznikne právě na místě tohoto pavilonu, který se zbourá. Zaměří se na rybářství a rybníkářství. „Pobočka na zámku Ohrada je svatostánkem myslivců a lesáků a rybáři a rybníkáři žádné takové místo setkávání nemají, tak jim ho tady chceme vytvořit. Zámek Ohrada tak vrátíme původnímu schwarzenberskému zaměření na les, myslivost a lov. Budova bude symbolicky ve tvaru korunované perly a mohla by být zajímavou dominantou při vstupu do areálu výstaviště," řekl ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.

Druhá budova bude u Vltavy. Představí, jak vznikají potraviny pomocí zemědělských strojů, hlavně těch, jež se vyráběly v jižních Čechách. „Také bychom tam rádi prezentovali regionální potraviny, protože je tady slavný Budvar, slavná Madeta a řada dalších výrobců. Měl by to být celoročně živý koutek, který bude mít velkou část otevřenou veřejnosti, takový velký skleník, takže i když bude v jihočeských mlhách sychravo, mohou se tam lidé ohřát," řekl Novák. Plánuje i výstavy, na střeše budou včelí úly, políčka a vyhlídka.

Výstaviště by mohlo muzeu pronajmout i rybníky poblíž pavilonu C1. Kolem nich zřejmě vznikne naučná stezka. „Rádi bychom vytvořili iluzi, že se budou naši návštěvníci dívat do rybníka. Areál výstaviště tak bude žít celoročně a odstraní se amplitudy mezi návalem lidí na výstavy a prázdnotou, když se žádná výstava nekoná," doplnil Novák. S náklady na stavby pomůže ministerstvo zemědělství, muzeum požádá také o evropskou dotaci z IROP.

Budovy zaplní historické předměty ze soukromých sbírek

Muzeum vyhlásilo kvůli novým pobočkám sbírku historických předmětů, potrvá do konce roku. Shání historické stroje, traktory, parní a secí stroje, větrné motory, turbíny, mlátičky nebo oradla. „Zajímají nás ale i menší kusy jako rybářské sítě, vrše, pruty," uvedla v tiskové zprávě mluvčí muzea Jitka Taussiková.

Muzeum má vedle hlavní budovy v Praze pět poboček – Čáslav, zámky Kačina, Ohrada, Valtice a nově otevřené muzeum v Ostravě. Každý rok pořádá desítky akcí. Na Zemi živitelce vystavilo letos v pavilonu Z historické stroje, kolekci traktorů Zetor ze svých sbírek. Mezi nejvzácnější patří Zetor 26 z konce padesátých let, který se nedostal do sériové výroby a vznikla jen omezená zkušební série.

Na 47. ročníku agrosalonu Země živitelka se do 31. srpna představuje téměř 500 vystavovatelů, méně než předloni. Loni byl kvůli koronaviru zrušený. Předloni přilákal 123 017 lidí. Podle předsedy představenstva výstaviště Martina Karbana agrosalon letos čeká kolem 100 tisíc návštěvníků.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Národní zemědělské muzeum

Štítky zemědělství, stavby, muzeum, výstaviště, Země živitelka, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.