úterý 19. října 2021 Michaela

Léčebna v Opařanech skončí, služby převezme budějcká nemocnice

Ministerstvo zdravotnictví chce ukončit provoz dětské psychiatrické nemocnice v Opařanech na Táborsku. Jedná se o jednu ze tří nemocnic tohoto typu v zemi. Služby místo Opařan by měla zajišťovat českobudějovická nemocnice. Nemocnice končí kvůli tomu, že má delší dobu nedostatek kvalifikovaných lékařů.

„Zatím jsme se na posledních jednání dohodli, že ministerstvo musí zajistit lékaře, protože my v Českých Budějovicích dětské psychiatry nemáme. Ministerstvo se to snaží udělat a my připravíme prostory, aby zde odpovídající péče byla zajištěna," uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Podle odhadů by měla českobudějovická nemocnice převzít služby Opařan od příštího roku. Pacienti budou přechodně na psychiatrickém oddělení. „Ale budeme budovat zvláštní psychiatrické oddělení pro děti, na což uvolníme budovu současného archivu, pro který postavíme nový objekt," řekl Kuba.

Dodal, že Jihočeský kraj, který je jediným akcionářem českobudějovické nemocnice, bude po ministerstvu zdravotnictví vyžadovat peníze na výstavbu nové budovy. „My jsme s tímto projektem nepočítali a nebude to stát pár korun," řekl Kuba. Nově zřízená dětská psychiatrie by se stala součástí českobudějovické nemocnice.

Dětské psychiatrické nemocnici v Opařanech chybí lékaři. Její provoz je v ohrožení

Největší dětská psychiatrická nemocnice v Opařanech na Táborsku se potýká s nedostatkem kvalifikovaných dětských psychiatrů. Zařízení chybí zhruba čtyři lékaři. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha má kvůli tomu nemocnice problémy s...

Dětská psychiatrická nemocnice v Opařanech má 90 lůžek. Přibližně 50 procent hospitalizovaných pacientů od pěti do 18 let je z Jihočeského kraje. Za rok zařízení léčí na lůžkách a v ambulancích kolem tisícovky dětí z celé České republiky.

„Řešíme to velmi intenzivně. Faktem je, že ta situace tam není úplně dobrá z hlediska vybavení lékařským personálem. Bohužel tam v předchozích letech nedošlo k určité generační obměně. Lékaři, kteří tam byli, si nevychovali své nástupce," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Prioritou je zajištění péče

Předpokládá, že České Budějovice by pro psychiatry mohly být atraktivnější lokalitou a bude tak snazší tam lékaře získat. „Je pravdou, že dětských psychiatrů obecně moc není. Oslovil jsem všechny dětské psychiatry, kteří atestovali nedávno, s žádostí, aby se zapojili do péče. Věřím tomu, že právě atraktivita Českých Budějovic by mohla vést k tomu, že tam ti mladí lékaři půjdou," řekl ministr.

Další případné využití areálu nemocnice v Opařanech zatím není jasné, podle Vojtěcha je prioritou zajištění péče. Komplex by ale podle něj mohl sloužit například pro další sociální služby.

Areál nemocnice se rozkládá v barokním komplexu bývalého opařanského zámku, což byl původně od počátku 18. století jezuitský klášter. Po několika majetkových změnách začal provoz psychiatrické léčebny pro dospělé v září roku 1887. Psychiatrická péče o dospělé byla roku 1924 nahrazena dětskou psychiatrií.

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Dětská psychiatrická nemocnice Opařany

Štítky Jihočeský kraj, Opařany, nemocnice, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Radek Ivančov

Moc velká škoda. Nic proti budějcké nemocnici, ale venkovní prostředí léčebny v Opařanech, které má podle mého názoru velký vliv na psychiku takto nemocných dětí, nebude v budějcké nemocnici nikdy dosažen.

pátek, 10. září 2021, 11:07

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.