Dva zachránění čeští horolezci zůstávají v Pákistánu. Úřady je budou zadržovat Gilgitu, dokud nezaplatí náklady za záchrannou operaci, při které bylo nutné využít helikoptéru, řekl místnímu listu Dawn ministr turistiky pákistánské kašmírské oblasti Gilgit-Baltistán Rádža Násir. Mluvčí českého ministerstva zahraničí sdělila, že velvyslanectví České republiky v Islámabádu je s oběma muži v kontaktu.
Ministr kašmírské oblasti Gilgit-Baltistán Rádža Násir tento týden řekl, že záchranná operace stála tři až čtyři miliony pákistánských rupií (zhruba 386 tisíc až 515 tisíc korun).
Čeští lezci Jakub Vlček a Petr Macek spolu s Pákistáncem Vadžídulláhem Nagrím zdolali 10. září horu Rakapoši, ale kvůli potížím při sestupu je musel 15. září po dlouhé záchranné akci do bezpečí dopravit vrtulník pákistánské armády. Trojice uvázla v nadmořské výšce asi 6900 metrů.
Lezci ale k výstupu neměli náležité povolení ani vyřízené pojištění. „Zahájili jsme proti nim řízení. Dokud nezaplatí náklady za vrtulník, budeme je držet v Gilgitu," řekl Násir.
Pozemní záchrannou operaci vedl Abdul Joši. „Češi neměli povolení k výstupu na Rakapoši, neměli základní tábor ani vedoucí pozemní tým, při výstupu neumístili fixní lana. A protože nikde nebyla žádná dokumentace, jejich pojišťovna nebyla ochotna záchranu uhradit," shrnul Joši potíže se záchranou.
List Dawn napsal, že čeští lezci požádali o povolení k výstupu na vrchol Rakapoši 16. července, ale úřady povolení z bezpečnostních důvodů nevydaly.
České velvyslanectví v pákistánské metropoli Islámábádu je s oběma českými občany v kontaktu. „Nicméně do jednání mezi pojištěncem a jeho pojišťovnou nemá ministerstvo zahraničí kompetenci vstupovat," sdělila mluvčí Černínského paláce Mariana Wernerová.
Na dotaz, zda diplomacie řeší problém se zaplacením za pomoc, mluvčí českého ministerstva sdělila, že se postupuje podle zákona o zahraniční službě. Ministerstvo podle tohoto zákona poskytuje pomoc občanovi, který se v zahraničí ocitl v nouzi v důsledku mimořádné události, jako je například závažné onemocnění, hospitalizace, úraz, havárie či ztráta dokladů, pokud o to požádá a není schopen řešit svou situaci vlastními silami. Za stav nouze nelze ale považovat, když někdo přicestuje do zahraničí bez dostatečných finančních prostředků na cestu a pobyt, upozornila Wernerová.
Vlček tento týden řekl, že horolezci požádali o povolení k výstupu v dostatečném předstihu, kvůli komplikacím ho však neměli potvrzené včas. Vlček také řekl, že úmysl jít nahoru úřadům sdělili.
Vlček popřel informace pákistánského tisku, podle nichž měli Češi zdravotní problémy. Podle Vlčka to byl Nagrí, kdo potřeboval pomoc, měl potíže a byl zmatený.
Češi jsou pojištěni u pojišťovny UNIQA. Její mluvčí podle serveru iDNES.cz řekl, že pojišťovna za záchrannou operaci nezaplatí, protože vrchol Rakapoši spadá do nebezpečné oblasti, jejíž návštěvu česká vláda nedoporučuje. Smlouvu s pojišťovnou také znehodnocuje chybějící povolení k výstupu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.