úterý 19. října 2021 Michaela

Policie vyšetřuje spor z mítinku ANO v Budějovicích. Muži měli ošetřit popáleniny

Policie prověřuje konflikt spojený s víkendovým předvolebním mítinkem hnutí ANO v Českých Budějovicích. Zástupci iniciativy Milion chvilek pro demokracii namalovali kříže symbolizující oběti koronaviru na zem u stánku hnutí ANO. Společnost, která ve městě uklízí komunikace, kříže odstranila, přičemž se měl zranit jeden z účastníků piety.

V tiskové zprávě uvedl člen spolku Milion chvilek pro demokracii Luděk Beneš, že při čištění chodníku došlo k popálení jednoho ze sympatizantů iniciativy. Dotyčný má mít podle něj popáleniny druhého stupně. U incidentu byl i primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda (ANO).

„Pracovník úklidové firmy FCC se slovy „mám mu obtočit tu hadici kolem krku“ opařil vysokotlakým čističem nohu spoluobčana, který stál v místě piety s nápisem Vláda zmařených životů. Primátor také řídil zásah Městské policie, která pro podezření z bránění úklidu veřejného prostoru a pro podezření z poškozování cizí věci předala vše Policii ČR,“ popsal ve vyjádření Luděk Beneš.

K incidentu došlo, když se zástupci Milionu chvilek rozhodli uskutečnit pietu v podobě namalovaných křížů v místech, kde mělo stánek hnutí ANO. Po incidentu skončil Luděk Beneš podle svých slov na služebně. „Státní zástupce neklasifikoval malbu křídou na chodníku za přečin a věc bude dále šetřena v přestupkovém řízení města. Nyní Policie ČR šetří oznámení ublížení na zdraví a spoluobčané šetří, zda primátor Svoboda zneužil mocenského postavení během své politické kampaně. Dotčení občané pietu následující den křídami obnovili s domluvou na magistrátu, že kříže dnes dobrovolně odstraní,“ dodal Beneš. 

Policie bude vyslýchat svědky

Budějcká Drbna kontaktovala s žádostí o vyjádření primátora. „Pokračuje vyšetřování trestného činu, kdy škoda převyšuje 10 tisíc korun, k čemuž se dotyčný na místě přiznal. Nemohu k tomu nic říct, protože jsem v tuto chvíli vázán mlčenlivostí. Podepsal jsem poučení od státní policie,“ reagoval Jiří Svoboda

Věc nyní vyšetřují policisté. „Policie se případem zabývá a prověřuje jej. V nejbližších dnech bude vyslýchat svědky a dotčené osoby a prověří případnou fotodokumentaci, pokud ji někdo doloží,“ sdělil policejní mluvčí Milan Bajcura. Vyšetřovatelé událost řeší kvůli podezření z ublížení na zdraví a podezření z poškozování cizí věci.

Jde o podobný případ, který se stal koncem srpna v Průhonicích u Prahy. Tehdy dobrovolníci Milionu chvilek pro demokracii před autogramiádou premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše rovněž pomalovali náměstí kříži připomínajícími lidi zemřelé na covid-19. Policisté později zadrželi dva lidi, zřejmě premiérovy odpůrce, pro podezření, že se během Babišovy autogramiády dopustili přestupku. Jeden z odpůrců tehdy hodil po premiérovi vejce.

Hodnocení článku je 58 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Luděk Beneš

Štítky ČR, ANO, kriminalita, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ladislav Bartuška

Pane primátore Svobodo, nelíbí se mi Váš přístup k tomuto incidentu, jakož i to, že jste možná zneužil svého mocenského postavení, abyste narušil pietu..

čtvrtek, 23. září 2021, 19:47

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.