pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Budějce změní kvůli budově divadla a orchestru územní plán

České Budějovice připravily změnu územního plánu, aby na Mariánském náměstí mohla vzniknout nová budova Jihočeského divadla a Jihočeské filharmonie. V listopadu musí změnu ještě schválit zastupitelé. Před dvěma lety byl odhad nákladů na stavbu kolem 2,5 miliardy korun.

Nový územní plán, jejž město chystá, už s novým sídlem divadla a orchestru počítá. Jihočeské divadlo odevzdalo radním v pondělí také stud ii, jaké by bylo hospodaření, kdyby se do novostavby přestěhovalo buď i s filharmonií, nebo samotné.

„Když půjde všechno podle očekávání, mělo by se město a kraj dohodnout na dalším postupu spočívajícím v přípravě architektonické soutěže. Před dvěma lety byl odhad nákladů kolem 2,5 miliardy korun. Dohoda byla taková, že by si investici mezi sebou na třetiny rozdělil stát, kraj a město," řekl náměstek primátora Juraj Thoma (OPB)

Jihočeské divadlo zahrnuje činohru, operu, balet a soubor Malé divadlo. Zřizovatelem je město, loni byl příspěvek radnice 129,4 milionu. Téměř 60 milionů korun jde na platy. Největší část tržeb má divadlo z hraní před otáčivým hledištěm v Českém Krumlov. Letos tam přilákalo 52 600 diváků, tržby ze vstupenek mělo 47,2 milionu korun

„Divadlo je v Českých Budějovicích atypická věc z hlediska toho, že sídlí v bývalých pivovarských sklepích. Dodnes nemáme budovu, ve které by divadlo mohlo komfortně a plnohodnotně zahrát. Druhá věc, dnešní technologie už není možné instalovat do stávající budovy," řekl Thoma.

Nová budova by podle něj vyřešila i další problém: na větší představení si musí scéna pronajímat sál v Domě kultury Metropol a platit za to peníze navíc. Jihočeská filharmonie působí v bývalém kostele svaté Anny; nově chce víc hrát v přestavěném pavilonu Z na výstavišti.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, správa, stavby, divadlo, hudba, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.