pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Podaří se po desítkách let najít ideální podobu Senovážného náměstí?

Vedení budějovické radnice vyhlásilo architektonickou soutěž, jejímž cílem je najít novou podobu pro Senovážné náměstí. V požadavcích je mimo jiné odkrytí Mlýnského náhonu či vybudování podzemního parkoviště.

Senovážné náměstí se nachází v centru Českých Budějovic. „S hledáním jeho optimální funkce a vzhledu se město opakovaně potýká už od konce 60. let 20. století. S odkazem na územní a strategický plán proto vyhlásilo architektonickou soutěž, která by měla nalézt novou podobu odpovídající současným trendům v evropských městech,“ uvedla mluvčí radnice Jitka Welzlová

Soutěžící budou mít za úkol mimo jiné navrhnout konkrétní změny. Architekti budou mít k dispozici zadání pro soutěž. „V něm město zmiňuje především požadavek na odkrytí koryta Mlýnského náhonu, vybudování podzemního parkoviště a úpravu celého prostranství od budovy muzea až k poště. V ideové části soutěže pak účastníci prověří možnosti případné dostavby náměstí a stanoví regulaci pro novostavbu objektu Alšovy jihočeské galerie,“ uvedl náměstek primátora Juraj Thoma (Občané pro Budějovice).

V porotě budou odborníci i politici

Vítězný tým bude mít za úkol dopracování všech projektových fází. „S ohledem na předpokládanou výši investice je v zadání také požadavek na etapizaci záměru a předpokládá se i možnost využití evropských dotačních fondů,“ zmínila Welzlová. S ohledem na současnou situaci ve stavebnictví a připravovanou soutěž město předběžné odhady nechtělo komentovat. 

V soutěžní porotě zasednou renomovaní nezávislí odborníci z oblasti architektury a urbanismu. Závislou část poroty tvoří zvolení zástupci města z nejrůznějších politických subjektů. U hodnocení návrhů budou i zástupci Jihočeského kraje.

„Vedení města považuje architektonickou soutěž za nejvhodnější a nejtransparentnější způsob zadání veřejné zakázky na významné veřejné stavby,“ dodává Thoma. Celková částka na ceny a odměny je tři miliony korun. Zájemci o účast mohou své žádosti doplněné portfoliem referenčních prací dodat do 16. listopadu 2021. Celkem osm z nich poté zpracuje konkrétní návrhy, které veřejnost uvidí v polovině roku 2022.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jan Luxík

Štítky české budějovice, senovážné náměstí, rekonstrukce, investice, soutěž, architektura

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.