středa 1. prosince 2021 Iva

Váží přes devět tun. Nad Jiráskův jez umístili ocelovou lávku

Po řece Vltavě v centru Českých Budějovic se dnes plavila část lávky o hmotnosti více než devět tun. Ta nahradila původní konstrukci na Jiráskově jezu, jehož oprava potrvá až do října příštího roku. Metodu, při níž se lávka přesouvá na místo přímo po vodě, použila firma Metrostav na jihu Čech poprvé.

Po klidné hladině řeky Vltavy se na dvou pontonech posuvá přes 28 metrů dlouhá ocelová část lávky. Váží přes devět tun a pomalu míří k českobudějovickému Jiráskovu jezu. „Použili jsme tento způsob, protože původně plánované použití vysokotonážního jeřábu nebylo v centru města možné. Kromě jiného by muselo dojít ke kácení stromů,“ vysvětluje vedoucí projektu Milan Hromádka ze společnosti Metrostva, který celou akci sleduje ze břehu. 

Výměna ocelové lávky je součástí celkové rekonstrukce Jiráskova jezu. Nejprve firma odstranila první polovinu lávky, kterou dnes nahradila nová konstrukce. Ta se z břehu řeky přesunula díky těžké technice na pontony a následně po řece na místo, kam patří. Stejný scénář se bude opakovat ve středu, kdy zmizí druhá část původní lávky, kterou ve čtvrtek nahradí nová. 

„Tady na jihu Čech se tato metoda používá poprvé, jinak je to běžné například na Labi. Technicky jsou náročné výpočty samotné lávky, za mě osobně byla ale nejtěžší logistická příprava celé akce, což trvalo půl roku,“ popisuje Hromádka. Lávka se v minulosti opravovala, ale průzkumy nedávno odhalily, že je konstrukce nevyhovující.

Celková oprava Jiráskova jezu začala letos na jaře a skončí v říjnu roku 2022. Investorem je státní podnik Povodí Vltavy, který za investici zaplatí 23 milionů korun.

„Je to technicky náročná operace. Zmodernizujeme a opravíme jez, čímž podstatně zvýšíme jeho životnost. Jez je ze 30. let minulého století, od té doby má za sebou několik oprav, ale takto důkladnou rekonstrukci zažívá poprvé. To, co vidíme dnes, je výměna jezových lávek ze 60. let minulého století,“ uvádí Hugo Roldán, mluvčí Povodí Vltavy. 

Jiráskův jez má za úkol mimo jiné stabilizovat vodní tok. Výměna lávky skončí ve čtvrtek. Poté budou následovat například zednické práce, nátěry některých částí či výměna elektroinstalace ovládání jezu. 

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jakub Bartoš

Štítky lávka, jiráskův jez, české budějovice, řeka, vltava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.