neděle 28. listopadu 2021 René

Jihočeši, pomáhejte druhým! Strakonice se dočkají prvního odběrového centra krevní plazmy

PR článek

Společnost Cara Plasma otevírá nové odběrové centrum krevní plazmy v samém srdci města Strakonice na Velkém náměstí. Na dárce čeká příjemné prostředí, profesionální zdravotní péče a technologicky vyspělé zázemí. Kromě peněžní odměny se pravidelní dárci dočkají také nadstandardních cen v rámci věrnostního programu a připraveny jsou pro ně i zajímavé soutěže po celý rok. Udělejte dobrý skutek, pro sebe i pro ty, kteří potřebují vaši pomoc a přijďte od 23. listopadu darovat krevní plazmu.

Proč byste se měli rozhodnout darovat krevní plazmu?
Darování plazmy je stejně důležité jako darování krve – zachraňuje životy. „Krevní plazma je důležitou složkou krve a nenahraditelnou surovinou pro výrobu léků. Darování plazmy tak umožňuje léčbu pacientů s poruchami srážlivosti krve, sníženou imunitou, po akutních úrazech, popáleninách nebo s onkologickými onemocněními,” říká MUDr. Simona Hohlová, lékařka centra pro odběr krevní plazmy Cara Plasma. V první řadě je darování plazmy dobrým skutkem.

Co od odběru očekávat a jak probíhá?
Pokud uvažujete o darování, bude vás zajímat, co všechno musíte před odběrem podstoupit, jak dlouho celý proces potrvá a co si na něj přinést. Před každým odběrem by se měl dárce nasvačit. Nejpodstatnější je nechodit na lačno, ideálně si v den odběru kontrolovat pravidelný a vyvážený jídelníček bez příliš mastných jídel a alkoholu. Dostatek tekutin a pořádný spánek je pro zdraví dárců také důležitý.

Při prvním odběru by měli prvodárci počítat s vyplněním dotazníku o jejich zdravotním stavu a lékařskou prohlídkou, která připomíná pravidelnou návštěvu u praktického lékaře. Součástí vyšetření je také odběr vzorku krve a následný rozbor na některé krví přenosné infekční nemoci. Výhodou opakovaného dárcovství je také pravidelný přehled o zdravotním stavu. Vstupní proces zabere přibližně hodinu, prohlídky při dalším darování krevní plazmy netrvají déle než 20 minut. Samotný odběr trvá 40 až 60 minut, je bezbolestný a dá se při něm dokonce relaxovat, ať už u dobré knihy a časopisu, nebo brouzdáním na internetu.

Může odběr krevní plazmy dárci uškodit?
Důkladná vstupní prohlídka slouží k posouzení, zda jste vhodný dárce. Pokud splňujete podmínky darování, necítíte se nemocní a dodržujete zdravý životní styl, nemáte se čeho obávat. „Málo se ví, že krevní plazma se v těle sama do 48 hodin znovu obnoví a lze ji darovat každých 14 dní,” říká MUDr. Simona Hohlová. „Lidé často o dárcovství pochybují, protože nemají k dispozici dostatek informací. Proto dbáme na to, aby naši dárci byli vždy dobře informovaní a věděli, co mohou očekávat,” dodává doktorka Hohlová.

Kdy se plazma darovat nedá?
Darovat krevní plazmu nemůžete po úrazu, máte-li opar nebo pokud jste prodělali infekční nemoc. Darovat nemohou ani těhotné a kojící ženy a není to vhodné ani v době menstruace. S darováním musíte počkat i v případě, že máte čerstvé tetování nebo piercing, nebo pokud jste se nedávno nechali naočkovat některými typy vakcín. U mRNA vakcín proti nemoci covid-19 (Pfizer/BioNTech a Moderna) platí týdenní povinný odklad. Pokud byl někdo očkovaný vektorovou vakcínou (Astrazeneca a Johnson&Johnson) odklad činí 28 dní.

Objednat se na odběr je možné s předstihem na webových stránkách www.caraplasma.cz. Nové odběrové centrum ve Strakonicích sídlí na adrese Velké náměstí 55 v budově České spořitelny.

Ohodnoť článek

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky plazma, odběr, dárcovství, Cara Plasma, Strakonice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.