pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Písek ušetřil za sedm let na energiích 35 milionů korun

Písek ušetřil za sedm let na energiích 35 milionů korun. Městu to zajistily projekty na modernizaci vytápění, instalaci LED svítidel a úsporu vody. Každoročně ušetří na energiích 4,2 milionu korun v porovnání s tím, kolik platilo před tím.

Nejvýznamnější úspory podle městského úřadu přináší systém individuální regulace vytápění v místnostech. Umožňuje vytápění jednotlivých prostor podle rozvrhu, obsazenosti a programu. Systém je napojený na dispečink společnosti ENESA, která se zaměřuje na energetické stavby a z toho plynoucí úspory a od roku 2021 patří do koncernu ČEZ.

„Velmi dobře si vzpomínám, jak za mnou přišli lidé ze společnosti ENESA s nabídkou na energeticky úsporná opatření, která se zaplatí z úspor energie, jejichž výši nám budou garantovat. Říkal jsem si, že to je tak jednoduché a výhodné, že v tom musí být nějaký háček. Na žádný jsme během osmi let nepřišli a z pohledu dnešních cen elektřiny a plynu jsem více než rád, že jsme tenkrát našli odvahu do toho jít,“ uvedl písecký místostarosta Ondřej Veselý (ČSSD).

Písek se už před pěti lety připojil ke konceptu Smart City, který má lidem zajistit ekologické a energeticky úsporné prostředí. Projekt podporuje ministerstvo životního prostředí. Koncept Smart City se týká především zavádění nových technologií nebo změn v systému dopravy. Písek patřil mezi první česká města, která se k tomuto projektu přihlásila.

Hodnocení článku je 26 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři

Štítky správa, energie, Písek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.