V noci na úterý vrcholí meteorický roj Kvadrantidy. Podmínky pro pozorování meteorů jsou letos velmi dobré. Nebude ho rušit Měsíc, který je krátce po novu. Maximum roje nastane ve 21:40 SEČ. Kvadrantidy jsou aktivní mezi 1. až 10. lednem.
Podle astronoma Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě bude v době maxima radiant, tedy místo, odkud meteory zdánlivě vylétají, nízko nad severním obzorem. V dalších hodinách však výrazně vystoupá. Radiant Kvadrantid se nachází na pomezí souhvězdí Pastýře a Draka. Tam bývalo souhvězdí Zední kvadrant, podle kterého roj získal své jméno. Mezinárodní astronomická unie však toto souhvězdí zrušila v roce 1922. Podle Horálka budou podobně dobré podmínky pro sledování Kvadrantid znovu až v roce 2025.
Středa, 4. srpna 2021, 13:56
V těchto dnech stoupá aktivita oblíbeného meteorického roje Perseidy. Letos pro jejich vyhlížení nastanou skvělé podmínky, nebude totiž rušit Měsíc. Maximum Perseid bude v noci z 12. na 13. srpna. Příští týden se konají i společná pozorování noční...
Kvadrantidy patří mezi nejsilnější meteorické roje roku, mají frekvenci kolem 110 meteorů za hodinu. Mateřským tělesem Kvadrantid je pravděpodobně fragment nyní už neexistující komety. V roce 1490 způsobila meteorický déšť pozorovaný z čínského města Čching-jang, který patrně souvisel s jejím zánikem.
Článek má zakázané vkládání komentářů.