Neděle, 13. února 2022, 08:01
Naučná Blatská stezka u Soběslavi na Táborsku bude o půl kilometru delší. Trasa vede územím bývalého rašeliniště Borkovická blata, které vzniklo před více než deseti tisíci lety. Nová část z poválkového chodníku prodlouží stezku na délku přibližně 6,5 kilometru.
Stezka vede z části po lesních cestách a pěšinách, z části po povalových chodnících. Nová trasa bude tvořena dřevěným chodníkem, který naváže na konec stávající trasy Blatské stezky. Konstrukce bude podle projektu CZ-SK South life, který se o rozšíření zasloužil, stejná jako je původní naučná stezka. K rozšíření by mělo dojít během února.
„Cílem realizovaných opatření v této lokalitě je snaha obnovit prioritní stanoviště91D0*– rašelinný les. Stezka návštěvníky provede managementovými plochami a obnovovaným územím a názorně předvede zlepšení stanoviště v rámci realizovaného evropského projektu CZ-SK SOUTH LIFE. Z této aktivity bude mít značný přínos rovněž široká veřejnost, jelikož evropsky významnou lokalitu Borkovická blata každoročně navštíví desítky tisíc návštěvníků,“ uvádí vedoucí projektu Eva Ježková.
Prodloužení oblíbené a navštěvované trasy naučné stezky je podle Ježkové vhodnou formou prezentace vzácného stanoviště a zároveň zajištění bezpečnosti návštěvníků s ohledem na zachování příznivého stavu chráněného území a významných nebo chráněných druhů rostlin a živočichů.
Přírodní rezervace Borkovická blata je chráněné území, které bylo vyhlášené z důvodu ochrany zachovalého fragmentu ekosystému ručně vytěženého rašeliniště. Blatská příroda se vyvíjela v atypických podmínkách, na zamokřených lokalitách, močálech a bahniskách. Dařilo se zde jen různým vlhkomilným rostlinám, mechům, rákosu, ostřicím apod. Jejich zbytky se nemohly v půdách chudých kyslíkem rychle rozkládat a mineralizovat, proto se z nich stala rašeliny. Borkovické rašeliniště začalo vznikat před více než deseti tisíci lety a dosahovalo hloubky čtyři až osm metrů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.