Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekÚterý, 8. března 2022, 15:55
Zimní přestávka v píseckém muzeu skončila, brány starobylého hradu se otevřely a na návštěvníky čekají mimo stálých expozic i tři zbrusu nové výstavy. Muzeum potěší příznivce vojenské historie, exotické cestovatele a rovněž milovníky starého umění.
Zimní přestávka v píseckém muzeu skončila, brány starobylého hradu se otevřely a na návštěvníky čekají mimo stálých expozic i tři zbrusu nové výstavy. Muzeum potěší příznivce vojenské historie, exotické cestovatele a rovněž milovníky starého umění.
V muzejní Galerii půjde o exkurzi do exotických končin. Návštěvníky tam nepozve nikdo menší, než slavný český cestovatel Enrique Stanko Vráz (1860-1932). Známý světoběžník navštívil kdysi se svými komponovanými pořady vícekrát i město Písek, jeho fotografie se tak do Písku po sto letech vracejí.
Zásluhu na tom má pobočka Národního muzea –v Praze Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur. Toto pražské muzeum vybralo pro to písecké cennou kolekci snímků z Vrázových cest a do Galerie nad řekou Otavou ji zapůjčilo. V ní tak díky tomu bude možné vidět mimořádné velkoformátové černobílé fotografie, a to až do 22. května.
Zatímco v Galerii se muzeum rozletí po celém světě, ve zbylých dvou výstavních sálech zůstanou návštěvníci v Písku. Malé výstavní síně nabídnou soubor šesti deskových obrazů s výjevy ze života Panny Marie, který byl původně umístěn v kostele Nejsvětější Trojice v Písku.
Malby jsou unikátní především svým datováním do roku 1604, které bylo odhaleno během nedávných restaurátorských prací na obraze Narození Páně. Všechny obrazy pohromadě mohli Písečtí naposledy vidět zřejmě v roce 1973, kdy byly z kostela odstraněny při jeho přeměně na koncertní sál. Od té doby byly uloženy v muzeu. Nyní jsou opět v dokonalém stavu a po téměř padesáti letech se opět mohou těšit obdivu. Jejich výstava potrvá do 10. dubna.
„O píseckých šicech aneb C. K. Priv. ostrostřelecký sbor v Písku". Tak se nazývá výstava, kterou do Chodby knihovny připravuje muzeum ve spolupráci s odborníkem na vojenskou historii Karlem Klátilem.
Výstava by se spíše mohla jmenovat „Písečtí ostrostřelci aneb co nám po nich zbylo", představeny totiž budou předměty a fotografie, které se po slavném píseckém sboru dochovaly do dnešních dob Není jich bohužel mnoho – bude-li návštěvník hledat jinde obdivované malované terče, nenajde je. Ty zdejší byly totiž již roku 1853, po zrušení střelnice na městském ostrově, zničeny novými nájemci. I tak je však, hlavně díky mravenčí práci Karla Klátila, rozhodně na co koukat.
Zároveň s hlavní budovou se 1. března otevírá i jedna z muzejních poboček - Památník Adolfa Heyduka. Naopak protivínské muzeum na své první návštěvníky tradičně čeká až na začátek května.
Základní vstupné do muzea, které je otevřeno každý den mimo pondělí mezi 9 a 18 hodinou, činí 40 korun, snížené pak 20 korun. Více informací se dozvíte na webu Prácheňského muzea v Písku nebo na muzejním facebooku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.