Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPondělí, 4. dubna 2022, 09:25
Velikonoční výstava, která probíhá od 25. března do 18. dubna v historické budově Jihočeského muzea v Českých Budějovicích (Dukelská 1), představuje svátky jara, tak jak je prožíval významný národopisný region na jihu Čech, Doudlebsko.
„Seznámíte se například s poutí, která se tady konala v neobvyklou dobu – o páté postní neděli, prohlédnete si pečivo zvané římovské podkovy i dlouhého berana z lískových prutů,“ přibližuje etnografka Jihočeského muzea a garantka výstavy Hana Soukupová. Rovněž je prezentována tvorba známé lidové tvůrkyně Marie Husarové z Křemže. V rámci výstavy dále probíhají ukázky lidového umění přímo ve výstavním sále a připraven je i vzdělávací program pro školy.
Na Doudlebsku nebyly kupodivu rozšířené kolední obchůzky spojené s mrskáním děvčat na Velikonoční pondělí, jak to známe odjinud, ale dodnes tu chodí děti od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty s řehtačkami. Děvčata chystala pro své chlapce pomlázku do hedvábného šátku, kam dávala velikonoční vejce zdobená voskovou batikou, kterým se na Doudlebsku říkalo straky, a pečivo zvané hnětýnky.
Na výstavě si prohlédnete nejen mnoho tradičních vzorů z doudlebských strak, ale seznámíte se také s tvorbou lidové tvůrkyně Marie Husarové z Křemže, která přenášela tyto vzory na textil. Její šátky, šály či záložky do knih se díky neobvyklým dekorům a zářivým barvám proslavily doma i v zahraničí a představují jedinečnou inspiraci pro využití motivů z lidového výtvarného umění v moderní době.
Výstavu Velikonoce na Doudlebsku doplňuje část nazvaná Pašijový příběh v lidovém umění, kde si prohlédnete podmalby na skle, dřevěné plastiky, výjevy pod sklem, plastiky z vosku, keramiku i drobné grafiky ze sbírek Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.
Obě výstavy jsou otevřeny od úterý do neděle, včetně svátků (Velký pátek 15. 4. a Velikonoční pondělí 18. 4.) od 9:00 do 17:30 hodin.
26. 3. (sobota)
Růžena Vinciková - velikonoční pečivo a dekorace
Jana Pulcová - velikonoční dekorace a ozdoby
29. 3. (úterý)
Eva Drančáková - Velikonoce tvořené jehlou (frivolitková krajka)
Alena Reindlová - velikonoční keramika
2. 4. (sobota)
Růžena Vinciková - velikonoční pečivo a dekorace
Jitka Sovová - quilling neboli papírový filigrán, velikonoční vejce tak trochu jinak
5. 4. (úterý)
Andrea Vachová - chainmaille koužkované šperky v jarním kabátku
Bohdana Homolková - textilní hračky s velikonočními motivy
9. 4. (sobota)
Růžena Vinciková - velikonoční pečivo
Jana Pulcová - velikonoční dekorace
12. 4. (úterý)
Ludmila Dominová – tzv. lítací straky (zdobení textilními stužkami)
Stanislava Markytánová - velikonoční vejce 100 x jinak
14. 4. (čtvrtek)
Jana Pulcová - velikonoční dekorace a ozdoby
Stanislava Markytánová - velikonoční vejce 100x jinak
15. 4. (pátek)
Jitka Scheinpflugová, Jitka Sovová, Dana Vařilová - Velkopáteční nitky (Pašijová nitka ochraňuje a nosí štěstí.)
Více informací najdete na webu Jihočeského muzea.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.