Počasí dnes-1 °C, zítra-1 °C
Pondělí 6. února 2023  |  Svátek má Vanda

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Na hvězdárně spatříte Svět planetek

PR článek

Novou velkou výstavu fotografií z vesmíru připravila Hvězdárna a planetárium České Budějovice. Zavede vás do světa asteroidů či trpasličích planet a jejich úžasných detailů a zajímavostí. Snímky z kosmických sond jsou volně přístupné na venkovní galerii na plotě a v hale hvězdárny.

Výstava prezentuje obrázky získané při průletech vesmírných sond kolem planetek. Sondy planetky míjely mnohdy v neuvěřitelné blízkosti a některé dokonce přistály na povrchu. Působivé snímky jsou doplněny popisky se spoustou zajímavostí a údajů o planetkách. Na fotografiích pózuje trpasličí planeta Ceres, s průměrem skoro 1000 km největší těleso hlavního pásu asteroidů, či Pluto, Vesta, Eros nebo Arrokoth. Vedle jednotlivých portrétů planetek spatříte i srovnání jejich velikostí a dozvíte se o jejich původu.

Ve Sluneční soustavě se potulují spousty balvanů od velikostí několika metrů až po stovky kilometrů v průměru. Pohledem pozemských dalekohledů vypadají jako drobné tečky, ale k několika z nich se již vypravily kosmické sondy a provedly detailní průzkum zblízka. Pořídily působivé fotografie či odebraly vzorky z povrchu a dopravily je na Zemi. Některé asteroidy obíhají kolem Slunce bezpečně daleko, jiné mohou křížit oběžnou dráhu Země a v budoucnosti tak hrozí těsnějším přiblížením či dokonce srážkou s naší planetou. Observatoře po celém světě planetky sledují a ze sdílených dat vypočítávají přesné dráhy i pravděpodobnost střetu se Zemí. Součástí této kosmické hlídky je i Observatoř Kleť.

Nová výstava byla otevřena 26. dubna za účasti astronoma Jiřího Duška, ředitele Hvězdárny a planetária Brno a senátora, a Pavla Hrocha, radního pro oblast kultury Jihočeského kraje. Nyní už si výstavu můžete prohlédnout na oblíbené plotové galerii před hvězdárnou 24 hodin denně – a také uvnitř ve vstupní hale v otevírací době. Vstup je zdarma. Nová výstava je součástí letošního jubilejního „roku planetek“. Před 120 lety poprvé pozoroval planetky Johann Zink z Českých Budějovic a o sto let později, roku 2002, začalo pozorování moderním teleskopem KLENOT na Observatoři Kleť.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky hvězdárna, planetárium, Svět planetek, planetka, asteroid, kosmická sonda, České Budějovice, Země, výstava, Pluto, Jiří Dušek, Pavel Hroch, Sluneční soustava, Hvězdárna Kleť

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.