středa 25. května 2022 Viola

Proti obrovské zástavbě na Lipně sepsali lidé petici. V květnu ji projednají krajští zastupitelé

Na levém břehu lipenského jezera se chystá až 16 developerských projektů. Na více než 200 hektarech luk a lesů by měly vzniknout hotelové komplexy, apartmány a přístavy pro zhruba dvě stovky jachet. To se nelíbí některým obyvatelům a chatařům, kteří založili spolek Lipensko pro život. Projekt bude mít podle nich dopad na kvalitu přírody a také vody. Sepsali proto petici, kterou podepsalo více než 3000 lidí, a kterou by měli v červnu projednat krajští zastupitelé.

Dva hotely o 100 pokojích, apartmány a dva přístavy pro zhruba 200 jachet. To vše by mělo v budoucnu vzniknout na levém břehu Lipna. Proti masivní výstavbě bojuje spolek Lipensko pro život. „Největší problém spatřujeme v rozsahu developerské výstavby, která má přímý dopad na zhoršování kvality vody v Lipně. Hrozí, že brzy bude mít tak špatnou kvalitu, že se v ní nebude možné koupat. V tom vidíme velké ohrožení i stávajících podnikatelských aktivit na Lipně. Domníváme se, že hustota turismu na Lipensku už překročila udržitelnou míru," řekla předsedkyně spolku Pavla Setničková.

Nově stavby by měly vzniknout na různých místech od Nové Pece až po Lipno nad Vltavou. Jeden z největších projektů jsou Karlovy Dvory. Zhruba 140 objektů na 27,5 hektarech plánuje investor postavit v katastru Horní Plané. „Územní plánování s rozvojem levého břehu Lipna počítá, pravý břeh by měl být tabu. Celá lokalita byla schválená územním plánem, teď děláme EIA, jsou zpracované urbanistické studie," řekl ČTK Čestmír Luhan, jeden z jednatelů firmy BaHa, která zastupuje investora. Podle firmy návrh respektuje existující přírodní fenomény a počítá také s výsadbou nové zeleně na větších celcích.

S výstavbou už počítají územní plány

Se zástavbou na levém břehu Lipna podle některých starostů počítají územní plány již od 90. let 20. století. Starosta Frymburku Oto Řezáč (STAN) uvedl, že vláda tuto část vyčlenila jako území pro rekreaci už v roce 1992. Výstavba by podle něj měla mít jasné podmínky a obce nebo města by s ní měla mít prospěch. Jde například o vybudování čističek odpadních vod nebo opravení silnic. 

„Přitáhněme na každý okraj chatové osady velikou skruž, kanalizaci a nabídněme připojení. Lidé, kteří teď „chrání přírodu“, jsou z velké části chataři a nechtějí, aby tu měli rekreační objekt i ostatní. Máme v katastru tisíc rekreačních chat, které vznikly hlavně v 70. a 80. letech pro lidi, kteří se zasloužili o budování socialismu, dostávali tady parcely," řekl ČTK Řezáč. 

Zhorší se výstavbou kvalita vody?

Jedenáct z 16 projektů, které zmapoval spolek, musí získat souhlasné stanovisko k posouzení vlivů na životní prostředí. Často i menší plánované stavby sousedí s vzácnými biotopy, zasahují do mokřadů. Podle spolku by se nemělo stavět v ochranném pásmu jezera. „Nejnovější data ukazují, že kvalita vody v přehradě se trvale zhoršuje. Zásadním problémem je nadměrný přísun živin do nádrže, přičemž jde zejména o zatížení fosforem," řekl člen spolku Vladislav Smolka. Rozhodující je podle něj fosfor, který se do vody dostává z čističek.

Nové projekty přinesou podle odpůrců projektu víc hluku, znečištění i zvyšování cen a tedy i životních nákladů pro místní. „Přes bouřlivý nárůst zástavby v Lipně nad Vltavou tam počet obyvatel nestoupá. Jsou to sezonní pracovní místa, najíždí tam brigádníci. Brojíme proti formě turistiky, která bude tu oblast likvidovat. Třeba kovářovský poloostrov se kompletně zaplní stavbami," řekl Smolka. Problém vidí také v tom, že v regionu víceméně zanikly jiné způsoby obživy než z cestovního ruchu.

Petici, kterou spolek proti zástavbě pravého břehu Lipna vytvořil, podepsalo už více než 3000 lidí. Petici spolu s průvodním dopisem a plánem všech projektů odeslal spolek krajskému zastupitelstvu, který by měl vše projednat na svém dalším jednání 19. května.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto দেবর্ষি রায় from Brno, Czech Republic, via Wikimedia Commons

Štítky společnost, reality, stavby, ekologie, turistika, voda, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.