neděle 26. června 2022 Adriana

Kraj získal prvního lékaře na základě dotačního programu. Jde o zubařku v Soběslavi

V loňském roce připravil Jihočeský kraj projekt, který má do jižních Čech přivést chybějící praktické lékaře a zubaře. Na základě tohoto dotačního programu se povedlo získat první zubařku, která bude otevírat zubní ordinaci v Soběslavi na Táborsku. Kraj těmto lékařům prostřednictvím programu nabízí až jeden a půl milionu korun. Podmínkou ale je, že v kraji zůstanou aspoň pět let.

Dotační program vyhlásil Jihočeský kraj na podzim. „Projekt jsme připravili, protože se ukazuje, že nám chybí nejen praktičtí lékaři pro dospělé a děti, ale také zubaři. Připravili jsme proto program na podporu přivedení těchto lékařů do jižních Čech. Je to krásný kraj, a ti lidé tady mohou velmi dobře kombinovat svoji profesní kariéru s hezkým osobním životem. Musíme je ale v tom, aby tady chtěli být, podpořit. Dělají to tak velké firmy a já jsem přesvědčen o tom, že to je cesta, kterou musíme jít jako kraj také," vysvětlil jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

Nedostatek lékařů chce kraj vyřešit dotací a příspěvkem na bydlení

Jihočeský kraj chce pomocí dotačního programu motivovat lékaře k tomu, aby přišli do jižních Čech. Podle plánu, který dnes představil hejtman Martin Kuba (ODS), by měl každý příchozí lékař získat motivační dotaci 600 tisíc korun a během pěti let...

Lékařům, kteří do jižních Čech nově přijdou, vyplatí kraj 600 tisíc korun v rámci hotovostní platby, dále jim bude měsíčně přispívat 15 tisíc korun na bydlení, a to po dobu pěti let. Celkem tak dotace pro jednoho lékaře vyjde na jeden a půl milionu korun. Podmínkou ale je, že zde zůstane lékař ordinovat alepsoň pět let. 

Smlouvy jim poskytne Všeobecná zdravotní pojišťovna. „Absolutně jsme tuto iniciativu přivítali. Jsme připraveni informovat kraj o situaci, kterou mapujeme, jak je zdravotní péče v kraji dostupná," řekl před časem ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek.

Nyní se na základě dotace podařilo získat zubařku, která otevřela zubní ordinaci v Soběslavi na Táborsku. „Je to první vlaštovka, která ukazuje, že by tento program mohl fungovat. Ukazuje, že se tomu budeme musel věnovat dlouhodobě. Dělá mi to radost, i když je to sice začátek v jednotkách, ale potvrzuje se, že je to správná cesta," uzavřel Kuba s tím, že během dvou až tří týdnů by měla být k programu spuštěna nová kampaň.

Nová ordinace funguje v Soběslavi od dubna 2022, na Táborsko se přestěhovala z Prahy. Podle informací z webových stránek už je ale kapacita naplněna. „Nabrala jsem tisíc pacientů. Velice mne potěšil veliký zájem, bohužel není v mých silách všem vyhovět. Přišlo přes tři tisíce emailů,“ napsala na webu zubařka.

Hodnocení článku je 30 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto pixabay.com

Štítky Jihočeský kraj, dotační program, lékaři, zubaři, zdravotní péče

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Markéta Smetanová

Škoda, že to problém nevyřešilo. Registrace probíhala mailem. Během minuty měla paní zubařka kapacitu plnou a další tisíce lidí z táborska jsou dále v lepším případě odkázáni na dojíždění do Budějovic, Písku, Prahy,... A v horším případě na nouzové ošetření na zubní pohotovosti.

sobota, 21. května 2022, 20:47

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.