Počasí dnes4 °C, zítra3 °C
Středa 1. února 2023  |  Svátek má Hynek

Národní park Šumava v létě pravidelně kontroluje terén, zda někde nehrozí vznik požáru

Šumavský národní park v letních měsících pravidelně více kontroluje terén, zda někde nehrozí vznik požáru. Podobnou praxi udržuje už několik let bez ohledu na současný požár v Českém Švýcarsku. Do preventivních kontrol v terénu se na Šumavě v letních měsících zapojuje denně několik desítek lidí.

Od půlky června pravidelně každý den vyráží do lesů 12 hasičů. „Kromě toho se na kontrolách podílejí další pracovníci parku jako například strážci, průvodci nebo lesníci. Prakticky všichni, kdo jsou v terénu, monitorují, jestli někde není případné ohnisko požáru," uvedl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. Dodal, že největší nebezpečí představují nezodpovědní návštěvníci parku. „Často se v létě našim pracovníkům stává, že v terénu objeví neuhašené ohniště, na kterém ještě doutnají žhavé uhlíky," řekl Dvořák.

Podle něj řada lidí netuší, že se oheň v lese nesmí rozdělávat. A to se netýká jen rezervací. „Bavili jsme se o tom i s kolegy z jiných národních parků a přivítali bychom, pokud by už základní školy dokázaly v tomto směru žáky vzdělat. Připadá nám, že dneska hodně lidí nemá povědomí o tom, jak se chovat v lese," řekl mluvčí šumavského parku.

Jihočeští hasiči se ve středu brzy ráno vydali na pomoc při hašení požáru v Hřensku. Informovala o tom mluvčí hasičského záchranného sboru Vendula Matějů. Odřad je nasazen nedaleko Hřenska u hranic s Německem, kde se snaží zabránit rozšíření...

V Českém Švýcarsku hoří od neděle, požár zasáhl plochu pět krát dva kilometry. Plameny hasí letadla a v těžko přístupném terénu pomáhají také vrtulníky s vaky na vodu. Dvořák uvedl, že šumavský národní park má pro podobné situace připravený protipožární systém. „Je v něm například 111 lokalit, kde lze čerpat vodu. A jedná se i o ledovcová jezera. Dále máme na sedm desítek vytipovaných lokalit, kde by mohly přistávat vrtulníky," řekl Dvořák.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky hasiči, rezervace, Šumava, požár, léto, terén, Národní park Šumava, Jan Dvořák, Národní park České Švýcarsko, les

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.