Počasí dnes22 °C, zítra26 °C
Sobota 13. července 2024  |  Svátek má Markéta
Bez reklam

Senát projedná zákaz části jednorázových plastů či omezení filmových pobídek

Senát projedná na příští schůzi například zákaz některých jednorázových plastových výrobků, regulaci videonahrávkových platforem typu YouTube spolu s omezením výše filmových pobídek a změnu vymezení skutečných majitelů v zákoně o jejich evidenci. Uvádí návrh programu schůze, která se uskuteční ve středu 10. srpna. Předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) už dříve oznámil, že senátoři na ní posoudí také protokoly o přistoupení Švédska a Finska k Severoatlantické alianci.

Zákaz plastových výrobků se bude týkat třeba příborů, talířů, brček, vatových tyčinek či tyček na uchycení balonků, nápojových kelímků z polystyrenu a výrobků z oxoplastu. Po zákazu by se podle ministerstva životního prostředí měla ročně snížit spotřeba těchto výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů. K vybraným jednorázovým výrobkům, které budou zakázány, už existují náhrady. Doprovodná novela pak mimo jiné stanoví cíle pro zajištění tříděného sběru plastových nápojových lahví.

Zákonná regulace platforem pro sdílení videonahrávek vychází z evropských předpisů. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) prosadil jejím prostřednictvím ve Sněmovně omezení filmových pobídek na 150 milionů korun na projekt a rok. Novela o evidenci skutečných majitelů rozšiřuje také působnost zákona. Vládní předloha vychází z výtek Evropské komise, která jejím schválením podmiňuje vyplacení peněz z Národního plánu obnovy.

Na programu senátní schůze je dále novela, podle níž celní správa získá výslovné právo zadržet majetek, na který se vztahují mezinárodní sankce. Státní orgány, Česká národní banka, policie i zpravodajské služby navíc budou mít povinnost poskytnout Finančnímu analytickému úřadu informace nebo stanovisko kvůli řízení na základě zákona o provádění mezinárodních sankcí. Předloha má především umožnit uvalení mezinárodní sankce na základě navrhovaného nového sankčního zákona.

Návrh programu čítá celkem dvě desítky bodů. Patří k ním rovněž několik předloh ministerstva zemědělství. Týkají se ekologického zemědělství, vedení centrálního registru psů, ochrany chmele a označování přípravků na ochranu rostlin proti jejich falšování. Senátoři projednají i informační novelu, která zakotví mimo jiné poskytování údajů o platech a odměnách vysokých státních úředníků.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky senár, plasty, jednorázové plasty, filmové pobídky, Senát Parlamentu ČR, ODS, NATO, Miloš Vystrčil, Finsko, Švédsko, YouTube, sankce, Ministerstvo životního prostředí České republiky, Martin Baxa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Senát projedná zákaz části jednorázových plastů či omezení filmových pobídek  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.