čtvrtek 29. září 2022 Michal

Náměstí na Vltavě čeká geologický průzkum. Potom může začít jeho revitalizace

Na konci května minulého roku přišlo město s plány na revitalizaci náměstí na sídlišti Vltava u stejnojmenného kulturního domu. Původní oprava z roku 2009 byla podle radnice špatná, a proto je třeba ji předělat. Nyní se čeká na geologický průzkum, který ukáže, v jakém stavu se náměstí nachází. Poté by mohla začít jeho modernizace.

Malé náměstí u Kulturního domu Vltava se opravovalo naposledy v roce 2009. „Před těmi více než deseti lety při úpravě prostranství ještě nebyly dostupné technologie, které můžeme využívat dnes. Problémem zdejší zeleně je postupné usychání keřů a javorů z důvodu nedostatečné půdní plochy. Obyvatelům sídliště vadí vysoká prašnost, hluk a suché horké klima v létě. To by měla vyřešit právě nová revitalizace plochy,“ uvedl minulý rok náměstek primátora Ivo Moravec (HOPB).

Nové lavičky, zeleň a moderní zavlažování. Město chce proměnit náměstí u KD Vltava

Nové lavičky, kolostavy, zeleň, moderní zavlažování nebo stínící plachty. To vše by se v budoucnu mělo objevit na novém náměstíčku u KD Vltava. Aktuální stav, který je opravený z roku 2009, je totiž nevyhovující. Lidem vadí nevzhledné stromy,...

Po úpravě by měly být na náměstí nové lavičky, kolostavy, veřejné osvětlení, stínící plachy, nové cesty z dlažby, stromy, pod kterými budou vysázeny trvalkové podrosty, ale i záhony, které poskytnou domov broukům a hmyzu. O zeleň by se měl starat moderní zavlažovací systém, který bude pracovat s dešťovou vodou. „Úplnou novinkou bude využití sběrných obrubníků po obvodu zpevněných ploch pro zásobování záhonů i trávníků vodou. Voda do nich bude moci při deštích přirozeně natékat přes revizní šachtu a pomocí perforovaných trubek odkud bude přivedena k trvalkám a stromům,“ vysvětlila Lenka Marcínová, zahradní a krajinná architektka, která vytvořila projektovou dokumentaci. V období delšího sucha bude systém využívat také moderní umělý zavlažovací systém řízený počítačem.

Revitalizace náměstí už má podle Jany Novotné z ústavu hlavního architekta vydané stavební povolení. „Nyní by měl proběhnout geologický průzkum, který je objednaný někdy na přelomu září a října. Musí se tam vytěžit asi dva až tři metry zeminy, abychom zjistili, co nás tam vlastně čeká," řekla. Poté, co budou hotové průzkumy, může se podle ní začít s přestavbou. 

Ta se ale může kvůli stromům, které se budou na náměstí přesazovat a vysazovat, udělat pouze na jaře nebo na podzim. „Pokud chceme, aby to bylo opravdu zelené, pěkné a vstřícné ke stromům, tak se to nemůže udělat v létě,“ vysvětlila. Na realizaci celého projektu chce město získat dotaci z Evropské unie.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Město České Budějovice

Štítky České Budějovice, revitalizace, KD Vltava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jiří Souček

Před poslední rekonstrukcí slíbilo město, že se před dům kultury vrátí socha Františka Mrázka nazvaná Soutok Vltavy s Malší a umístěná v původní fontáně. Šlo o jedno ze dvou uměleckých děl umístěné na druhém největším sídlišti ve městě. Během rekonstrukce město bez bližšího vysvětlení oznámilo, že se socha vracet nebude, strčilo ji do depozitáře a loni byla umístěna do centra k Dlouhému mostu. Proč musela Vltava přijít o svou sochu a proč byla umístěna zrovna do centra, kde už je rozmístěno přes 50 jiných soch?

čtvrtek, 18. srpna 2022, 13:11

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.