Počasí dnes22 °C, zítra26 °C
Sobota 13. července 2024  |  Svátek má Markéta
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Tvary, barvy pohodlí. Taková je výstava Jitona v Alšově jihočeské galerii

PR článek

Nostalgický návrat do minulosti, představení někdejšího jihočeského nábytkářského impéria, sériová produkce i výjimečné kusy nábytku, moderní architektonické zpracování expozice či zábavný edukační koutek. Taková je výstava Tvary, barvy, pohodlí – Nábytek Jitona, který v prostorách Wortnerova domu v Českých Budějovicích připravila Alšova jihočeská galerie.

Výstava v Alšově jihočeské galerii navazuje na podobné výstavy v Chebu a Soběslavi, je ovšem doplněná řadou nových exponátů. Představena je zde jak sériová produkce z let 1959– 1989, tak vybavování jednotlivých architektonických zakázek, jako byly hlavně veřejné, kulturní a vládní stavby.

Alšova jihočeská galerie hostí výstavu záměrně. Několik desetiletí se zde v Českých Budějovicích nacházelo vývojové a návrhářské centrum Jitony, v němž působili přední designéři, např. Hubert Nepožitek, Bohumil Landsman, František Filec, Antonín Škoda, Vladimír Štekl či Karel Musil. „Největší časy slávy zažívala do začátku osmdesátých let minulého století. I přes problémy s plánováním si Jitona získala pověst schopného a kvalitního výrobce nábytku. V době rozmachu měla v jihozápadních Čechách 75 závodů a podniků. Říkalo se, že je od Nejdku po Pacov. Řada z nich se specializovala na výrobu na export. Část produkce odebírala třeba IKEA,“ popisuje význam Jitony kurátor výstavy Ladislav Zikmund-Lender.

Výstavu mohou návštěvníci zhlédnout až do 1. ledna 2023.
Otevřeno je denně: červen - říjen 10:00 - 18:00, listopad - leden 9:00 - 17:00.
Wortnerův dům, U Černé věže 22, 370 01 České Budějovice.
www.ajg.cz

Jitona byla jedním z největších producentů nábytku v Československu a na rozdíl od jiných výrobců zahrnovala sortiment pro vybavení celého bytu i kanceláře. Vyráběla sedací nábytek, vybavení obývacích pokojů, z nichž asi nejvýznamnější byly sestavy U 300 a Rubín, z kuchyní se proslavila hlavně ASTA či pozdější Alpina. Tyto ukázky budou na výstavě zastoupeny spolu s rozmanitými tvarovými variacemi sériově vyráběných židlí a křesel ze všech poválečných desetiletí. Na výstavě návštěvníci uvidí i výjimečné kusy, například křesla z vládní vily v Sezimově Ústí nebo sedací nábytek zakázkově vyrobený pro Yacht Klub na Máchově jezeře.

Výstava je koncipována přímo pro prostory Wortnerova domu a díky projektu z architektonického ateliéru ROHÁČ STRATIL se celý prostor proměnil v designový svět relativně nedávné minulosti. Součástí výstavy jsou i ukázky experimentálních návrhů, které se nakonec nedostaly do výroby, stejně jako výběr z bohatého archivu Jitony a originální propagační grafiky.

Výstava je lákavá nejen pro pamětníky nebo milovníky designu, ale je vhodná rovněž pro děti a školy. Edukační oddělení AJG připravilo kreativní koutek, kde si děti mohou zahrát na architekty a pokusit se sestavit z navrženého nábytku například kuchyni do paneláku, nebo obývací pokoj.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Jitona, Tvary, barvy, pohodlí, Alšova jihočeská galerie, AJG, výstava jižní Čechy, výstava, Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, nábytek, dům, České Budějovice, představení, Antonín Škoda, Karel Musil, Ladislav Zikmund-Lender, Cheb, Soběslav

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Tvary, barvy pohodlí. Taková je výstava Jitona v Alšově jihočeské galerii  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.