Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekČtvrtek, 6. října 2022, 16:54
Minulý rok odstartovala ze Země kosmická sonda DART a po cestě dlouhé miliony kilometrů dorazila k planetce Didymos, jež je obíhána měsícem Dimorphos. Tento měsíc měří asi 200 metrů a sonda do něj cíleně velkou rychlostí narazila. Jednalo se tak o první pokus o řízené ovlivnění dráhy asteroidu. Až jednoho dne zjistíme, že se k Zemi blíží kosmické těleso, které by hrozilo srážkou s naší planetou, mohou se nám tyto vědecké zkušenosti hodit. O nebezpečí z vesmíru, možnostech obrany i o vědeckých misích přednáší ve středu 12. října 2022 v sále Hvězdárny a planetária České Budějovice Dr. Detlef Koschny, expert ESA a koordinátor vesmírných misí.
Srážka s asteroidem není sci-fi. Ve Sluneční soustavě známe už kolem jednoho milionu asteroidů. Pak jsou tu ale ještě ty dosud neobjevené. Impaktní krátery, které pozorujeme na Měsíci, ale také na Zemi, napovídají, že k velkým střetům docházelo a stále dochází. „Bombardování asteroidy provází naši planetu odnepaměti a i v současnosti na zem dopadá kosmický materiál, v průměru asi sto tun ročně,“ tvrdí Miloš Tichý, vedoucí pracovník kleťské hvězdárny. „Velké nárazy nejsou časté a známe je spíše z historie, ale přesto je potřeba sledovat okolní vesmír, abychom případné hrozby mohli předvídat včas,“ upřesňuje.
Blízkozemní asteroidy jsou hlavním tématem vědeckého výzkumu na Observatoři Kleť. I proto si budějovická hvězdárna pozvala přednášejícího, který je pravým odborníkem na tuto problematiku. Dr. Detlef Koschny z Německa se v rámci ESA zabývá právě asteroidy i otázkou planetární obrany. Působil jako koordinátor několika kosmických misí a bude přednášet i o aktuálních možnostech lidstva, jak čelit případným hrozbám z vesmíru. Přednáška v anglickém jazyce začíná v 19:00 a vstupenky zdarma je nutné si předem rezervovat na stránkách Hvězdárny. Tlumočení do češtiny bude zajištěno.
Observatoř Kleť je pobočkou Hvězdárny a planetária České Budějovice a patří ke světové špičce ve výzkumu planetek a komet. Zabývá se astrometrií - měřením přesných poloh těchto kosmických objektů, včetně těch blížících se - či přímo křižujících dráhu Země. Spolu s celosvětovou sítí observatoří tak funguje jako kosmická hlídka a pomáhá zjišťovat, od kterých asteroidů by nám mohlo hrozit nebezpečí potenciální srážky. Kleť úzce spolupracuje s ESA na mezinárodních projektech pozorování.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.