Počasí dnes1 °C, zítra2 °C
Pondělí 30. ledna 2023  |  Svátek má Robin

Horští záchranáři pomáhali s instalací meteorologických stanic na vrcholech Šumavy

Kromě pomoci lidem v nesnázích mají horští záchranáři další důležitý úkol. Tím je monitoring povětrnostních a sněhových podmínek ve vyšších polohách. Díky údajům z meteorologických stanic pak mohou podnikat příslušná opatření a včas lidi varovat před možným nebezpečím. Manuální měření je takřka nemožné, proto přichází do hry automatické přístroje. S jejich instalací pomáhali odborníkům právě zkušení záchranáři.

„Díky bezobslužného provozu vzrostl význam automatických meteostanic zejména na horách, kde jsou pravidelná manuální měření obtížná nebo nemožná,“ říká Jan Procházka z České meteorologické společnosti. Jinak tomu není ani na Šumavě, kde horská služba spolupracuje s řadou organizací a spolků při instalaci a následném provozu těchto stanic. Ty pak získávají aktuální údaje z oblasti meteorologie, hydrologie a hydroekologie.

„Příkladem takové širší spolupráce byla rekonstrukce meteorologické stanice Smrčina na stejnojmenném vrcholu. Za tímto účelem spojili síly amatérští meteorologové Šumavy s pracovníky Správy NP Šumava, Ústavu pro hydrodynamiku a Fakulty zemědělské a technologické Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích,“ pokračuje Procházka který na univerzitě také působí. Díky asistenci horských záchranářů se rekonstrukce vydařila. Probíhala ve dvou etapách na zařízení z roku 2007.

SOUTĚŽ: Motor čeká lov na berounské Medvědy

Pouhé čtyři domácí utkání v základní části hokejové 1. ligy zbývají odehrát budějckému Motoru. Nejbližším duelem je středeční mač proti Medvědům Beroun, kteří mají v průběžné tabulce o pouhé čtyři body víc než stále předposlední Jihočeši. Povede...

Podobně se meteostanice dostaly i na další vrcholy Šumavy v polohách nad 1300 metrů nad mořem. Jde například o Blatný vrch, Poledních, Plechý, Jezerní horu nebo Boubín. „Data z těchto stanic jsou zpracovávána a vyhodnocována také v úzké spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem,“ upřesňuje Procházka.

Ačkoli jsou zmíněné automatické meteorologické stanice bezúdržbové, vyskytnou se výjimečné situace, kdy je třeba stanici navštívit. Například v zimě je třeba odstranit námrazu. Důležité je také měnit baterie nebo vyčistit srážkoměr. „I v tomto případě je součinnost členů Horské služby Šumava velkým přínosem a nezbývá nám, než jim za vše uvedené na tomto místě poděkovat,“ dodal Procházka.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Horská služba Šumava

Štítky ČHMÚ, meteoradar, meteorologická stanice, Horská služba Šumava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.