Kromě pomoci lidem v nesnázích mají horští záchranáři další důležitý úkol. Tím je monitoring povětrnostních a sněhových podmínek ve vyšších polohách. Díky údajům z meteorologických stanic pak mohou podnikat příslušná opatření a včas lidi varovat před možným nebezpečím. Manuální měření je takřka nemožné, proto přichází do hry automatické přístroje. S jejich instalací pomáhali odborníkům právě zkušení záchranáři.
„Díky bezobslužného provozu vzrostl význam automatických meteostanic zejména na horách, kde jsou pravidelná manuální měření obtížná nebo nemožná,“ říká Jan Procházka z České meteorologické společnosti. Jinak tomu není ani na Šumavě, kde horská služba spolupracuje s řadou organizací a spolků při instalaci a následném provozu těchto stanic. Ty pak získávají aktuální údaje z oblasti meteorologie, hydrologie a hydroekologie.
„Příkladem takové širší spolupráce byla rekonstrukce meteorologické stanice Smrčina na stejnojmenném vrcholu. Za tímto účelem spojili síly amatérští meteorologové Šumavy s pracovníky Správy NP Šumava, Ústavu pro hydrodynamiku a Fakulty zemědělské a technologické Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích,“ pokračuje Procházka který na univerzitě také působí. Díky asistenci horských záchranářů se rekonstrukce vydařila. Probíhala ve dvou etapách na zařízení z roku 2007.
Úterý, 28. ledna 2014, 21:47
Pouhé čtyři domácí utkání v základní části hokejové 1. ligy zbývají odehrát budějckému Motoru. Nejbližším duelem je středeční mač proti Medvědům Beroun, kteří mají v průběžné tabulce o pouhé čtyři body víc než stále předposlední Jihočeši. Povede se...
Podobně se meteostanice dostaly i na další vrcholy Šumavy v polohách nad 1300 metrů nad mořem. Jde například o Blatný vrch, Poledních, Plechý, Jezerní horu nebo Boubín. „Data z těchto stanic jsou zpracovávána a vyhodnocována také v úzké spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem,“ upřesňuje Procházka.
Ačkoli jsou zmíněné automatické meteorologické stanice bezúdržbové, vyskytnou se výjimečné situace, kdy je třeba stanici navštívit. Například v zimě je třeba odstranit námrazu. Důležité je také měnit baterie nebo vyčistit srážkoměr. „I v tomto případě je součinnost členů Horské služby Šumava velkým přínosem a nezbývá nám, než jim za vše uvedené na tomto místě poděkovat,“ dodal Procházka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.