Dlouhých 16 měsíců trvala rozsáhlá modernizace čerpací stanice na Hosíně u Českých Budějovic. Jihočeský vodárenský svaz za práce zaplatit přes 56 milionů korun. Přes stanici ročně proteče pět milionů metrů krychlových pitné vody na Táborsko a Jindřichohradecko.
Vodárenský objekt na Hosíně zprovoznili v 1986 jako vodojem. K čerpání vody se začal používat až o osm let později s vybudováním severovýchodní větve jihočeské vodárenské soustavy do Tábora. Technologie byla nyní na hranici životnosti, a proto bylo nutné ji opravit.
Modernizace byla rozdělena do pěti etap. Stavební úpravy se koordinovaly s montáží technologických celků a s vlastním provozem. Projekt zahrnoval také modernizaci trafostanice a rozvodny vysokého napětí.
„Šlo o náročnou modernizaci, zahrnující stavební a technologickou část objektu. Složitější o to, že jsme ani na moment nepřerušili její provoz,“ uvedl ředitel a předseda představenstva Jihočeského vodárenského svazu Antonín Princ.
Vodohospodáři nechali vyměnit a upravit hlavní čerpadla, která přepraví až 550 litrů pitné vody za vteřinu. Tím došlo k posílení bezpečnosti a stabilitě provozu. „Ze tří osazených čerpadel přepravuje vodu jedno a zbylá dvě tvoří dvousetprocentní zálohu, pro případ poruchy hlavního čerpadla. Opatření tedy zohledňují současné nároky na provoz a přispívají k bezproblémovým dodávkám pitné vody do soustavy,“ dodal v tiskové zprávě technický náměstek ředitele JVS Luděk Kroupa.
Jihočeská vodárenská soustava měří přes 550 kilometrů, vodu z ní pije a používá na 400 tisíc Jihočechů, téměř dvě třetiny obyvatel kraje. Ročně soustavou proteče na 16 milionů metrů krychlových pitné vody. Nejvíc do Českých Budějovic, kde se spotřebuje 34 procent produkce.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.