Počasí dnes18 °C, zítra18 °C
Středa 22. března 2023  |  Svátek má Leona

V některých částech kraje může v noci na středu napadnout až 15 centimetrů sněhu

Část Jihočeského kraje má podle meteorologů v noci na středu zasypat sníh. Podle předpovědi může během dvanácti hodin napadnout na některých místech až 15 centimetrů nové sněhové pokrývky. Do Česka se tak tento týden vrátí zima, kdy se postupně ochladí, v noci bude dokonce mrznout.

Meteorologové dnes kolem poledne vydali výstrahu před větším množstvím sněhu, který může v kraji během noci na středu napadnout. Výstraha platí pro Třeboň, Jindřichův Hradec, Soběslav, Dačice, Týn nad Vltavou, Tábor, Milevsko, Písek, Strakonice a Blatnou. Mezi půlnocí a druhou hodinou odpoledne může v těchto místech podle meteorologů napadnout až 15 centimetrů nového sněhu. 

„Očekává se sněhová kalamitní situace, která může způsobit velké komplikace v dopravě, energetice a průmyslu, zásobování a podobně. V případě mokrého sněhu mohou vznikat škody na stromech a lesním porostu nebo drátech elektrických vedení," uvedli meteorologové s tím, že maí lidé pozorně sledovat předpověď.

Nadcházející čtyři týdny budou teplotně i srážkově průměrné. Rekordní teplo ze začátku ledna se tak podle meteorologů v období do poloviny února nezopakuje. Vyplývá to z měsíční předpovědi počasí, kterou ČHMÚ vpodvečer zveřejnil na webu. Noční teploty budou klesat pod bod mrazu, odpolední se budou pohybovat kolem dvou, v závěru období pak kolem čtyř stupňů Celsia.

„Relativně slunečné počasí, které nás bude místy doprovázet během dnešního dne a částečně i zítra (v úterý), vystřídá ve středu zatažená obloha se sněžením, místy i vydatným," uvedli meteorologové. Na facebooku upozorňují, že mokrý a těžký sníh může ve středu způsobit problémy v dopravě a rovněž v energetice.

V dalších dnech se bude udržovat převážně oblačné počasí a místy se vyskytnou občasné srážky, většinou sněhové, a to i v nížinách. Do středy se noční teploty budou pohybovat kolem nuly, od čtvrtka začnou klesat na minus jeden až minus šest stupňů Celsia. Tam, kde bude ležet sníh a uklidní se vítr, mohou podle meteorologů ranní teploty klesnout až k minus devíti stupňům. Denní teploty se budou pohybovat většinou kolem nuly.

„Po uplynulých čtyřech teplotně silně nadprůměrných týdnech se počasí teplotně vrací do normálu. Teploty vzduchu budou odpovídat průměrným teplotám, které se obvykle vyskytují v období druhé poloviny ledna a první poloviny února," napsali meteorologové v měsíční předpovědi. Do přelomu ledna a února budou noční teploty klesat k minus čtyřem stupňům, přes den budou v průměru dva stupně. V týdnu od 6. února se pak mírně oteplí. V noci budou minus dva stupně a ve dne čtyři stupně Celsia.

Konec loňského roku a začátek ledna byl v Česku nezvykle teplý. V poslední den roku meteorologové naměřili dosud nejvyšší silvestrovskou teplotu, 18,2 stupně Celsia bylo v Dobřichovicích u Prahy a v pražských Komořanech. Rekordy padaly také v další lednové dny. Tuto neděli překonala nebo vyrovnala teplotní rekord pro 15. ledna třetina stanic, které měří alespoň 30 let, místy bylo 12 stupňů Celsia.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky čhmú, předpověď, počasí, zima

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.