Počasí dnes4 °C, zítra3 °C
Středa 1. února 2023  |  Svátek má Hynek

Prachatice chtějí na střeše teplárny postavit fotovoltaickou elektrárnu

Prachatice plánují, že na střeše své teplárny postaví fotovoltaickou elektrárnu. Zprovoznit by ji město chtělo ještě letos. Radnice chystá i další energetické projekty. Plyn má nakoupený za příznivé ceny na dva roky dopředu, i proto drží cenu tepla stejnou jako loni.

Společnost Tepelné hospodářství Prachatice letos zrekonstruuje teplovod za obchodním domem Prior či spalinové ventilátory pro horkovodní kotle. Ještě letos by mohla vzniknout na střechách teplárny solární elektrárna. „Jednatel společnosti představil investiční projekty co se týče kogenerace a fotovoltaiky. Potřebujeme je ještě posoudit. Strategickým rozvojem teplárny se budeme v příštích týdnech intenzivně zabývat," řekl starosta Jan Bauer (ODS). Výši investic neuvedl.

Městská teplárna je na plyn. Prachatice koupily již předloni na jaře plyn na burze v Lipsku do roku 2024, teplárna tak nemusí několik let zdražovat. Elektřinu koupilo předloni město na burze v Kladně pro loňský a letošní rok, řekl na podzim bývalý starosta Martin Malý (Nezávislí).

Tábor zvyšuje počet fotovoltaických elektráren, z nichž chce čerpat energii

Tábor zvyšuje počet fotovoltaických elektráren, z nichž chce čerpat energii pro některé objekty. Nově plánuje fotovoltaickou elektrárnu na zimním stadionu a na základní škole Zborovská. Stejné zařízení už využívá pro plavecký stadion. Dále chce...

„Musím pochválit své předchůdce. Máme výhodné ceny, a i proto si můžeme dovolit mimořádně příznivé ceny tepla pro obyvatele na následující dva roky. Teplo je o stovky korun levnější než ve srovnatelných městech," řekl Bauer. Cena za teplo činí 689,92 Kč/Gj včetně DPH. V Prachaticích zdražili letos proti loňsku jen vodné a stočné, o 22 procent na 109,72 korun včetně DPH za metr krychlový. Při průměrné spotřebě to je ročně na člověka o 1,6 korun denně navíc.

Prachatice, v nichž žije téměř 11 tisíc lidí, mají letos rozpočet s příjmy 305,6 milionu a výdaji 315,4 milionu korun. Schodek necelých deset milionů pokryjí z rezerv minulých let. Město investuje 44 milionů. Radní počítají v rozpočtu i s penězi na přípravu projektů spjatých s bydlením a energetickými úsporami. Chystají návrat akce Bohemia Jazz Fest do města, chtějí také zavést farmářské trhy.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, správa, teplo, energie, Prachatice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.