Téměř přesně před 94 lety klesla rtuť teploměru v Litvínovicích u Českých Budějovic na minus 42,2 stupňů. Nejnižší teplotu, která kdy byla na území Česka naměřena, zaznamenal 11. února 1929 amatérský meteorolog Jaroslav Maňák ve Stecherově mlýně. Jeho stanice byla už tehdy součástí sítě Státního ústavu meteorologického.
Tuhá zima tehdy po sobě zanechala rozsáhlé škody. V místním dobovém tisku se psalo o zamrzání vodovodů i plynového potrubí, o kalamitě v dopravě a váznoucí přepravě uhlí. Noviny také přinášely zprávy o úhynu ryb v rybnících. Ty často zamrzaly téměř ke dnu. Podle dostupných informací na Malši naměřil týden před rekordním mrazem led o tloušťce zhruba 80 centimetrů.
Ve Statistické příručce republiky Československé z roku 1932 se ve vztahu k ovocným stromům a keřům píše o mrazové pohromě v roce 1929, při které zmrzlo například šestapadesát procent vlašských ořechů v Čechách, přes šedesát procent broskví a kolem padesáti procent třešní.
Následky kruté zimy tehdy z různých hledisek hodnotili specialisté nejrůznějších oborů, v meteorologické bibliografii jsou nejčastěji citováni autoři, kteří se věnovali vztahu extrémně nízkých teplot a hloubky promrznutí půdy.
Noviny tehdy byly plné zpráv o počtu zmrzlých lidí, umrzlé lesní zvěři a ptácích, kteří podle kronikářů padali zmrzlí z nebe a v Praze je sbírali po nůších. Jen v Čechách mrazy zničily pět a půl milionu ovocných stromů.
Během února 1929 navíc napadlo v nížinách i několik desítek centimetrů sněhu. Na horách sněhová pokrývka dosahovala i dvou metrů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.